The effectiveness of foreign exchange intervention during the Taper Tantrum: Turkish case
Taper asabiyetinde döviz müdahalelerinin etkinliği: Türkiye örneği
  1. Tez No: 762279
  2. Yazar: SAVAŞ TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma Tapering döneminde yapılan döviz müdahalelerinin etkinliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, döviz müdahaleleri aktarım mekanizmasının yanı sıra döviz kurunun enflasyon hedeflemesi uygulayan ülkelerdeki önemi ile bağlantı içerisinde döviz müdahalelerine ilişkin teorik altyapıyı kapsamaktadır. Etkinlik analizi 2012- 2016 döneminde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan satış yönlü döviz müdahaleleri 2 aşamalı araç değişkenler yöntemi ile incelemektedir. Bu dönem Merkez Bankasının döviz müdahalelerine ilişkin bilgileri günlük olarak yayınladığı için seçilmiştir. Sonuçlara göre, yerli paranın değer kaybetmesi ve yüksek volatilite Merkez Bankasının döviz müdahalesine yönelik kararını etkilemektedir. Yerli paranın değer kaybetmesi döviz müdahalesi olasılığını arttırırken, yüksek volatilite döviz müdahalesi şansını düşürmektedir. İstatistiksel olarak, döviz müdahalelerinin döviz kuru seviyesine etkisi bulunmamıştır. Bunun tersine, müdahalelerin volatilite üzerinde zayıf bir etkisi bulunmaktadır. Etki küçük ve zayıf olmasına rağmen, döviz müdahalelerinin volatilite üzerinde düşürücü etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effectiveness of the foreign exchange intervention during the Taper Tantrum. The study covers the theoretical information about the foreign exchange intervention along with the transmission mechanism and the importance of the exchange rate in inflation targeting countries. The effectiveness analysis employs two-stage instrumental variables estimation to evaluate the intervention, especially the foreign exchange sales by the Central Bank of the Republic of Turkey from 2012 to 2016. This period is specifically chosen since the intervention data is published by the Central Bank of the Republic of Turkey on a daily basis. According to the results, excess volatility and depreciation are effective in the intervention decision of the Central Bank of the Republic of Turkey. The depreciation increases the probability of intervention, while volatility decreases. Statistically, intervention is not effective at the exchange rate level of the Turkish Lira. Contrary to the insignificant findings of the intervention in the level of Turkish Lira, it is weakly significant on the volatility. Although the effect is small and weakly significant, foreign exchange sales decrease the volatility.