Teke karidesi (Palaemon serratus (Pennant, 1777)), morio kurdu (Zophobas morio (F. 1776)) ve Afrika Göçmen Çekirgesi (Locusta migratoria (L. 1758))'nin olta balıkçılığında av verimliliğine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects on catch efficiency of the common prawn (Palaemon serratus (Pennant, 1777)), Morio worm (Zophobas morio (F., 1776)) and African migratory locust (Locusta migratoria (L, 1758)) in angling
- Tez No: 762295
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Olta balıkçılığında balık türlerine ve habitata göre canlı, cansız ve yapay yemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, hexapoda türlerinden Morio Kurdu (Zophobas morio (F. 1776)) ve Afrika Göçmen Çekirgesi (Locusta migratoria (L. 1758)) denizde olta balıkçılığında kullanılabilirliği ve verimlilik açısından Teke Karidesi (Palaemon serratus (Pennant, 1777)) ile karşılaştırmalı olarak test edilmiştir. Çalışma, Yelkoma Dalyanı (Adana)'nda, toplam 420 atım yapılarak gerçekleştirilmiş ve 80 adet balık (72 adet çipura, 8 adet levrek) yakalanmıştır. Çipuranın %45'i Teke Karidesi ile %33'ü Afrika Göçmen Çekirgesi ile ve %22 si Morio Kurdu ile, Levrek balığının da %75'i Afrika Göçmen Çekirgesi ile %25'i de Morio Kurdu ile yakalanmıştır. Birim av gücüne göre Teke Karidesi 1.81-4±0.40-4adet/iğne, Morio Kurdu 1.02-4±0.34-4 adet/iğne ve Afrika Göçmen Çekirgesi ise 1.7-4±0.68-4adet/iğne olarak tespit edilmiştir. Balıkların toplam ağırlıkları üzerinden yapılan Birim Maliyet Hesabına göre en düşük maliyete sahip yem Afrika Göçmen Çekirgesi olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In angling, live, non-living and artificial baits are used according to the fish species and habitat. In this study, Morio wolf (Zophobas morio (F. 1776)) and African Migratory Locust (Locusta migratoria (L. 1758)) from hexapoda species were tested in comparison with Common Prawn (Palaemon serratus (Pennant, 1777)) in terms of usability and efficiency in sea angling. The study was carried out in Yelkoma Lagoon (Adana), with a total of 420 angles and 80 fishes (72 sea breams, 8 sea basses) were caught. Of the sea bream, 45% by Common Prawn, 33% by African Migratory Locust and 22% by Morio Wolf also, of the sea bass, 75% by the African Migratory Locust and 25% with the Morio Wolf were caught. The Common Prawn was found to be 1.81-4±0.40-4 fish/hook, Morio Wolf was 1.02-4±0.34-4 fish/hook and African Migratory Locust was 1.7-4±0.68-4 fish/hook according to the catch unit effort. According to the Unit Cost Calculation based on the total weight of the fish, the lowest cost bait was calculated as the African Migratory Locust.