Ali Cengiz Ekinci'nin hayatı ve çalışmaları 1919-1999
Life and works of Ali Cengiz Ekinci 1919-1999
  1. Tez No: 762298
  2. Yazar: SERKAN MECO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT ORAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Kafkas muhaciri bir ailenin çocuğu olan Cengiz EKİNCİ, 1919 yılında Gümrü'de dünyaya geldi. Ermenilerin Kafkasya bölgesinde Müslümanlara karşı katliamlar yapmaya başlaması sebebiyle Cengiz Bey'in ailesi güvenlik nedeniyle Kars'a göç etmek zorunda kalmıştır. İlk ve orta öğrenimini Kars'ta tamamlayan Cengiz Bey, yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. Öğrencilik yıllarında Ankara Devlet Demir Yollarında memur olarak çalıştı. Fakülteyi bitirdikten sonra 1949 yılı sonlarında Kars'ın Iğdır ilçesine gelerek burada avukatlık yaptı. Ardından 1950 yılında ilçenin ilk yerel gazetesi olan“Iğdır Gazetesi'' ni çıkardı. 1951 yılında Kars'a gelerek hem avukatlık mesleğine hem de gazeteciliğe burada devam etti. 1951 yılında ”Ekinci Gazetesi'', 1952 yılında "Serhad ve Ayhavar '' gazetelerini çıkardı. Gazetecilik mesleği ön planda olan Cengiz Bey'in birçok köşe yazıları, makalesi, şiirleri bulunmaktadır. Gazetelerinde yerelden ve dünyadan haberler verilerek sosyal, kültürel, siyasi konuların yanı sıra şehrin ve halkın sıkıntılarını da dile getirmiştir. Cengiz Ekinci aynı zamanda siyasetçi bir kimliğe sahipti. Yeni Türkiye Partisinden XIII. Dönem Kars Milletvekili, Adalet Partisinden XIV. Dönem Ordu Milletvekili olarak görev alarak TBMM'de yasama çalışmalarına katıldı. Cengiz Bey, Kars'ın yetiştirdiği önemli bir şahsiyet olmuş ve tüm yaşamı boyunca prensiplerine göre yaşamıştır. Basın Şeref Kartına sahibi olan Cengiz Bey, 13 Aralık 1999 günü kansere yenilerek Ankara Bayındır Hastanesinde hayatını kaybetti.
Özet (Çeviri)
Cengiz EKİNCİ, the child of a Caucasian immigrant family, was born in Gyumri in 1919. Mr. Ekinci's family had to migrate to Kars for security reasons, as the Armenians began to carry out massacres against Muslims in the Caucasus Region. Having completed his primary and secondary education in Kars, Mr. Ekinci completed his higher education in the Faculty of Law at Ankara University. He worked as a civil servant at Ankara State Railways during his student years. After graduating from the faculty, he came to Iğdır district of Kars at the end of 1949 and worked as a lawyer there. Then, he published the first local newspaper of the district,“Iğdır Newspaper”, in 1950. He came to Kars in 1951 and continued both the attorneyship profession and journalism there. He published“Ekinci Newspaper”in 1951 and“Serhad and Ayhavar”newspapers in 1952. Mr. Ekinci, whose profession of journalism is at the forefront, has many columns, articles and poems. In his newspapers, he gave news from the local and the world and expressed the problems of the city and the people, as well as social, cultural and political issues. Cengiz Ekinci was also a politician. He participated in legislative work as a deputy representing Kars City for“Yeni Türkiye Partisi”, 13th Parliament of Turkey, and as a deputy representing Ordu City for“Adalet Partisi”, 14th Parliament of Turkey. Mr. Ekinci became an important figure raised by Kars and lived according to his principles all his life. Mr. Ekinci, the owner of the Press Honor Card, died of cancer on 13 December 1999 at Ankara Bayındır Hospital.