İbnü'l-Arabî'nin ontolojik düşüncelerinin resim sanatına yansımaları
Reflections of Ibn Al-'Arabî's ontological thoughts on painting
  1. Tez No: 636503
  2. Yazar: ŞUHEDA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Philosophy, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İslâm mutasavvıfı İbnü'l-Arabî'nin metafiziğe dair belirlemelerini açıklarken kullandığı sembolik kavramlar, birçok resim sanatçısı tarafından resme yansıtılmış ve bu semboller bir sanat dili oluşturmuştur. İbnü'l-Arabî düşüncelerini açıklarken belli sembollere başvurmuş ve bu durum birçok resim sanatçısının bu semboller vasıtasıyla evrene ve Tanrı'ya dair düşüncelerini ifadelendirdiği bir vasıta olabilmiştir. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde mistisizmin özelde resim sanatı olmak üzere sanat üzerindeki etkileri kısmi de olsa incelenmiş, çalışmamızın metodolojisi belirtilmiş ve İbnü'l-Arabî'nin ontolojik düşüncelerini açıklarken başvurduğu sembolik kavramlar açıklanmıştır. Birinci bölümde İslâm Tasavvufunun resim sanatına etkileri ele alınmıştır. Her ne kadar İslâm dininde tasvir yasağı gibi bir problem güncelliğini koruyor olsa da, tasavvufun varlığı ele alış biçimi ve varlığı ifadelendirme arzusu bu tasvir problemini büyük oranda delebilmiştir. İkinci bölümde ise İbnü'l-Arabî felsefesinin tasavvuftaki yeri ele alınmıştır. İbnü'l-Arabî'nin varlık modelini oluştururken kullanmış olduğu Ayna, harf, su, nur sembolleri ve genel anlamda varlığı Vahdet-i vücûd çerçevesinde ele alış biçimi Jason Seife, Khaled Saai, Erol Akyavaş, Anila Quayyum Ağa, Soheila Esfahani, Monir Shahroudy Farmanfarmaia, Dana Awartani, Maimouna Gurresi, Dieogo De Moya gibi resim sanatının modern soyutlama biçimlerini kullanan resim sanatçılarına ilham kaynağı olabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Symbolic term which Islâmic sûfî Ibn al-'Arabî used while explaining his descriptions about metaphysic have been reflected to the paintings by many artist and these symbols have compesed an art language Ibn al-'Arabî appealed certain symbols while explaining his own thoughts and this could became o means in which a lot of artists have articulate their thoughts about God and univers whit the help of these symbols. Our work consist of entrance and two parts ın intrance part the effect of mystizm on art especially in drawing has been analyzed partially, the methodology of our work has been lndicadet and symbolic explaining his ontological thoughts have been clarified. In the first pant, the effects of Islamic philosophy which is Islamic mysticism has been dealed. Although a problem like the theme of description in İslâmic religion keeps to continue to the be current, the handling and articulation of creature by mysticism has stawed in that proble to a large extent. In the second part the place of Ibn al-'Arabî in mysticism has been handled. The symbols of mirror, letter, water, light which Ibn al-'Arabî used while forming creature model and his style of explaing the creature within the frame of Vahdet-i vücûd became an inspiration to the artist who used modern abstraction of drawing such us Jason Seife, Khaled Saai, Erol Akyavaş, Anila Quayyum Ağa, Soheila Esfahani, Monir Shahroudy Farmanfarmaia, Dana Awartani, Maimouna Gurresi, Dieogo De Moya.