China's attempt to become the regional hegemon in Central Asia: An alternative neo-Gramscian analysis to the new great game
Çin'in Orta Asya'da bölgesel hegemon olma girişimi: Yeni büyük oyun için alternatif bir neo-Gramşici analiz
  1. Tez No: 762301
  2. Yazar: SAFİYE ERGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez, Çin'in Orta Asya'da yeni bölgesel hegemon olma yolundaki girişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Yeni Büyük Oyun literatürüne, onun akademik yetersizliğini eleştirerek güncel bir alternatif analiz sunar. Tez, büyük güçleri ve çıkarlarını odağına alan bir analiz yerine günümüz ilişkilerini açıklamak için neo-Gramşici bir kuram sunmakta ve aktörler arasındaki karşılıklı ilişkilere odaklanmaktadır. Bu araştırma, Çin'in Orta Asya üzerinde bölgesel bir hegemonik yapı kurma girişimini bölgedeki seçkinler ve yerel halkın rızasını tartışarak ele almakta ve Şangay İşbirliği Örgütü, Kuşak ve Yol Projesi ve Asya Altyapı Yatırım Bankası gibi hükümetler arası oluşumları Çin'in bölgesel hegemonyası için potansiyel mekanizmalar olarak değerlendirmektedir. Bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır: Orta Asya'daki Yeni Büyük Oyun üzerine literatür taraması, neo-Gramscici perspektifin teorik çerçevesi ve teorinin Çin ve Orta Asya ilişkilerine ampirik uygulaması.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to examine China's attempt to become the new regional hegemon in Central Asia. It provides an up-to-date alternative analysis to the New Great Game literature by criticizing its academic inadequacy. Instead of an analysis taking the Great Powers and their interests in its focus, the thesis offers a neo-Gramscian theory to explain today's relations and concentrates on the mutual relations between the actors. This research deals with China's attempt to establish a regional hegemonic structure over Central Asia by discussing the consent of the elite and local people in the region, and evaluates the intergovernmental formations such as SCO, BRI and AIIB as potential mechanisms of China's potential hegemony. It contains three major sections: the literature review on the New Great Game in Central Asia, the theoretical framework of neo-Gramscian perspective, and an empirical implementation of the theory to the relations of China and Central Asia.