Bornova yöresindeki buğday tarlalarında görülen yabancı otların saptanması, fide ve tohum morfolojilerinin belirlenmesi üzerinde incelemeler
- Tez No: 3489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ NEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
-50- ÜZET Bu çalışma, Bornova yöresindeki "buğday tarlalarında görülen ya bancı otların saptanması, fide ve tohum morfolojilerinin incelenerek ta nıtılması vg bilgi verilmesi amacıyla yapılmıştır. Buğday tarlalarında yoğun olarak görülen 20 tür saptanmıştır. Bu türler şunlardır: Lathyrus aphaca L., L^_ c i c e ra L., Yicia narbonenaia L., V. tet- raşperma L., \\_ sat i ya L., Mçdica^o sativa L., Melilotus iridic a L., Larni- um amplexicanle L., Vcroni ca hederj folia L., Sinapis arvensis L., Galium apar ine L., Papaver rhoeas L., Anagallis arvensio L., tapona ria officina lis L., Pumaria officinalis L., Convolvulus arvennis L., A vena fa tu a L,, fhalarii-i canariensi» L,, Bupleurum intermedium L., Anthemia1 chia L. Bu türlerin ergin, fide ve tohum morfolojileri incelenmiş ve bu Özellikler resim ve şekillerle do aydınlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca literatür ışığı altında kısa biyolojileri, çevre istekleri ve coğrafik dağılımları verilmiş Lir.
Özet (Çeviri)
-Si- Thin study has been done in order to determine weedo seen in the wheat fields in the district, of Bornova and to make known morfologie of the need and seedling by observationing. Twenty species have been determined in the wheat fields seen intensively. These species are following; La thy rug aphaca L., L^ c i c e ra L., Vicia narbonensis L., V^ t e t- raspenııa L., V^ sativa L., T-ledicago sativa L., N e 1 i 1 o tu s indica L., La nı.i um amplexicaule L., Veroni ca hederifolia L., S i nap i 3 arvenşis L., Ga - liujTi apar i ne L., Papayer rhoeas L., Ana gal üs arvensis L,, Saponaria officinalis L., Fumaria officinalis L., Convolvulus a rv ens i s L., Avena fa tu a L., Phalaris cana r i ensin L., Bupleurum intermedium L., Anthemis eh i a L. The morfologie of seeds, seedling and mature stage of these species have been studied and these peculiarities- have been tried to reveal by using photographies and figures. On the other hand; short bio logies, ecological demands and geographical distribution of these plants have been given under the light literature.