Design of in silico new drug molecules for type 2 diabetes treatment
Tip 2 diyabet hastalığı tedavisi için in siliko yeni ilaç molekülleri tasarımı
  1. Tez No: 762325
  2. Yazar: ENES ZURNACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ENİSOĞLU ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Halk dilinde“şeker hastalığı”olarak da bilinen diyabet, günümüzde en sık görülen metabolik hastalıklardan biridir. Vücut hücrelerinin bozulan insülin sekresyonu sebebiyle glukozu uygun şekilde kullanamamasına bağlı olarak yüksek kan glikoz seviyeleri ile tanımlanmaktadır. Diyabet, 2030 yılına kadar 500 milyondan fazla insanı etkileyeceği tahmin edilen, halk sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir hastalıktır. Diyabet, nöropati, retinopati, nefropati ve kardiyovasküler hastalık gibi hastalıklar için en önemli klinik risk faktörlerinden biridir. (American Diabetes Association) Bugüne kadar yapılan çalışmalar Iris germanica bitkisinin bazı terapötik etkilerini literatüre kazandırmasına karşın, bitki aktif bileşiklerinin anti-diyabetik etkisi araştırılmamıştır. Ülkemizin Akdeniz bölgesinde yayılım gösteren Iris germanica türünün ve ekstratından elde edilen aktif bileşiklerin tip 2 diyabet üzerine etkisini araştırmaktır. Dünyada ve ülkemizde, özellikle genç nüfusta gün geçtikçe büyük bir sorun olan diyabet, yeni tedavi yöntemleri gerektirmektedir. Yaptığımız çalışmada; hali hazırda tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan Tiazolidindion (TZD) ailesinde yer alan üç ilaç aktif molekülü ile rekabete girme ihtimali olan Iris germanica bitkisinde yer alan aktif bileşikleri karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Diabetes, also known as“sugar disease”in the colloquial language, is one of the most common metabolic diseases today. It is defined by high blood glucose levels due to the inability of body cells to use glucose properly due to impaired insulin secretion. Diabetes is a serious public health disease that is estimated to affect more than 500 million people by 2030. Diabetes is one of the most important clinical risk factors for diseases such as neuropathy, retinopathy, nephropathy and cardiovascular disease. (American Diabetes Association) Although the studies carried out to date have brought some therapeutic effects of the Iris germanica plant to the literature, the anti-diabetic effect of the plant actives has not been investigated. The aim of this study is to investigate the effects of the Iris germanica species, which is distributed in the Mediterranean region of our country, and the active compounds obtained from its extract on type 2 diabetes. Diabetes, which is a big problem in the world and in our country, especially in the young population, requires new treatment methods. In our study; We compared the active compounds in the Iris germanica plant, which are likely to compete with three drug active molecules in the Thiazolidinedione family, which are currently used in the treatment of type 2 diabetes.