Civa ile oksidatif stres oluşturan ratlarda polydatinin etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of polydatin against mercury-induced oxidative stress in rats
- Tez No: 762326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ ACARÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, civa (Hg) ile oksidatif stres oluşturan ratlarda polydatinin etkisi araştırıldı. 35 adet wistar albino cinsi rat beş gruba ayrıldı. Grup I negatif kontrol ve Grup II pozitif kontrol olarak belirlendi. Pozitif kontrol grubuna 7. gün sonunda 5mg/kg dozunda civa tek doz intraperitoneal olarak verildi. III, IV ve V. gruplara sırasıyla 25mg/kg, 50 mg/kg, 100mg/kg dozlarda polydatin 7 gün boyunca gastrik gavaj yoluyla verildi ve bu gruplara 7. gün sonunda 5mg/kg civa tek doz intraperitoneal olarak verildi. Ratlardan alınan kan, karaciğer, beyin, böbrek, akciğer, testis ve kalp doku örneklerinde antioksidan enzim aktiviteleri (süperoksitdismutaz, SOD ve katalaz CAT), redükte glutatyon (GSH) ve malondialdehit (MDA) seviyeleri belirlendi. Ayrıca, histopatolojik incelemeler gerçekleştirildi. Böbrek ve karaciğer örneklerinde IFN- γ, TNF-α ve NF-kB yangısal genlerinin moleküler analizi gerçekleştirildi. Civa uygulaması rat dokularında antioksidan enzim aktivitelerinde azalmaya neden oldu. Ayrıca, GSH düzeylerinde de azalmaya sebep oldu. Bununla birlikte, MDA düzeyini yükseltti. IFN- γ, TNF-α ve NF-kB ekspresyon düzeylerini yükseltti ve doku hasarına neden oldu. Polydatin uygulaması artan dozlarda koruyucu etki gösterdi. Sonuç olarak, civa uygulamasıyla meydana gelen oksidatif strese karşı polydatinin koruyucu etki gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of polydatin in rats that caused oxidative stress by mercury (Hg). 35 Wistar albino rats were divided into five groups. Group I was determined as negative control and Group II as positive control. At the end of the 7th day, a single dose of 5mg/kg mercury was administered intraperitoneally to the positive control group. Groups III, IV, and V were given 25mg/kg, 50mg/kg, and 100mg/kg doses of polydatin, respectively, for 7 days by gastric gavage, and at the end of the 7th day, a single dose of 5mg/kg mercury was given intraperitoneally. Antioxidant enzyme activities (superoxide dismutase, SOD and catalase CAT), reduced glutathione (GSH) and malondialdehyde (MDA) levels were determined in blood, liver, brain, kidney, lung, testes and heart tissue samples taken from rats. In addition, histopathological examinations were performed. Molecular analysis of IFN-γ, TNF-α and NF-kB inflammatory genes was performed in kidney and liver samples. Mercury application caused a decrease in antioxidant enzyme activities in rat tissues. It also caused a decrease in GSH levels. However, it did raise the MDA level. It increased the expression levels of IFN-γ, TNF-α and NF-kB and caused tissue damage. Polydatin administration showed a protective effect at increasing doses. As a result, it was determined that polydatin had a protective effect against oxidative stress caused by mercury application.