Kırşehir ilinin somut ve somut olmayan kültürel mirasının kültür turizmi kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of the tangible and intangible cultural heritage of Kırşehir province within the scope of cultural tourism
- Tez No: 762499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ülkelerin kalkınma potansiyeli ile paralel gelişim gösteren turizm bulunduğu yerin tüm özelliklerini içerisinde harmanlayarak değişim göstermektedir. Yaşanan bu yenilik ve değişimler insanların var olan turizm hareketlerinden uzaklaştırarak yeni eğilimlere yönelmesine neden olmaktadır. Şehirlerin gelişmesi ve kültürel mirasa verilen önemin artmasıyla yeni turizm türleri ortaya çıkmıştır. Kırşehir ili sahip olduğu tarihi zenginlik, kültürel kimlik ve geçmişten günümüze ulaşan tüm izleri içerisinde barındıran İç Anadolu Bölgesinin güzide illerinden biridir. Turizm açısından sahip olduğu tüm varlıklar şehrin önemli gelişim araçları olmuştur fakat diğer şehirlere kıyasla gelişmişlik düzeyi daha az olduğu için sahip olduğu değerleri fazla tanıtamamıştır. Şehrin içerisinde barındırdığı sosyal, tarihi ve kültürel tüm kaynakları gelecek nesillere aktarılmasında bu bilincin insanlara dayatılması gerekmektedir. Bu çalışmada, Kırşehir ilinin sahip olduğu değerler, gerekli araştırmalar yapılarak tanıtımına bir nebze de olsa katkı sağlaması hedeflenmektedir. Bu çalışmada, Literatür Taraması ve Saha Araştırması Tekniği kullanılarak araştırma derinleştirilmiştir. Konuya katkı sağlayacak tez, makale, yabancı kaynak ve gerekli web sayfalarında detaylı araştırmalar yapılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş kısmına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, kültür ve kültürel miras kavramlarına yer verilmiştir. Alt başlık olarak somut kültürel miras ve somut olmayan kültürel miras kavramı üzerimde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, Kırşehir ili hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, Kırşehir ilinin kültürel mirası ile ilgili yorum ve bulgulara yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise, sonuçlar ve öneriler kısmı yer almaktadır. Bu çalışma ile, Kırşehir ilinin kültürel turizm potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır ve bu amaçla SWOT analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular sonucunda önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kültürel Miras, Turizm, Kırşehir İli, Kültürel Kaynak, Kültür Turizmi
Özet (Çeviri)
Tourism, which develops in parallel with the development potential of the countries, changes by blending all the features of the place where it is located. These innovations and changes are causing people to move away from the existing tourism movements and lead them to new trends. With the development of cities and the increasing importance given to cultural heritage, new types of tourism have emerged. The province of Kırşehir is one of the distinguished provinces of the Central Anatolia Region, which has historical richness, cultural identity and all traces from the past to the present. All the assets it has in terms of tourism have been important development tools of the city, but since the level of development is lower compared to other cities, it has not been able to promote its values much. This awareness should be imposed on people in order to transfer all the social, historical and cultural resources of the city to future generations. In this study, it is aimed to contribute to the promotion of the values of Kırşehir province by making necessary researches. In this study, the research was deepened by using literature review and document analysis technique. Detailed research has been carried out on thesis, articles, foreign resources and necessary web pages that will contribute to the subject. The study consists of five parts. In the first part, the introduction part is given. In the second part, the concepts of culture and cultural heritage are included. As a subtitle, the concept of tangible cultural heritage and intangible cultural heritage has been emphasized. In the third chapter, general information about Kırşehir province is given. In the fourth chapter, comments and findings about the cultural heritage of Kırşehir province are given. In the fifth chapter, conclusions and recommendations are included. With this study, it was aimed to determine the cultural tourism potential of Kırşehir province and SWOT analysis was made for this purpose. Suggestions were made as a result of the findings obtained as a result of the research. KEYWORDS: Cultural Heritage, Tourism, Kırsehir Province, Cultural Resource, Cultural Tourism