Sultan II. Abdülhamit döneminde Yozgat (1876-1909)
Yozgat during the reign of Sultan Abdülhamit II (1876-1909)
  1. Tez No: 762613
  2. Yazar: HATİCE DAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yozgat Osmanlı hâkimiyetine girdikten sonra ilk olarak Sivas'a bağlanmıştır. Sancak Bozok ve Akdağ olmak üzere iki kazadan teşkil edilmiştir. Osmanlı Devleti'nin değişim süreci Tanzimat'tan başlayarak Sultan II. Abdülhamit döneminde hız kazanmıştır. Osmanlı döneminde önemi artan Yozgat, idari, eğitim, sosyal ve ekonomik alanda önemli bir merkez haline gelmiştir. Sultan II. Abdülhamit Dönemi'nde bölgeye denetim için müfettişler gönderilmiş ve istihdam sağlanmaya çalışılmıştır. Konumuz olan Sultan II. Abdülhamit döneminde (1876-1909) şehrin yapısı korunmaya çalışılmış yeni yapılar inşa edilmiştir. Bu çalışmada 1876-1909 tarihlerinde Yozgat Sancağının idari, sosyal-kültürel ve ekonomik durumu ele alınmıştır. Sultan II. Abdülhamit'in bölge için uyguladığı politikalar anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After Yozgat entered the Ottoman rule, it was first connected to Sivas. Sancak was formed from two counties, Bozok and Akdağ. The process of change of the Ottoman Empire gained momentum during the reign of Sultan Abdülhamit II, starting from the Tanzimat. Yozgat, which increased in importance during the Ottoman period, became an important center in administrative, educational, social and economic fields. During the reign of Sultan Abdülhamit II, inspectors were sent to the region for inspection and employment was tried to be provided. During the reign of Sultan Abdülhamit II (1876-1909), the structure of the city was tried to be preserved and new buildings were built. In this study, the administrative, social-cultural and economic situation of the Yozgat Sanjak between 1876-1909 was discussed. The policies implemented by Sultan Abdülhamit II for the region were tried to be explained.