Okul yöneticilerinin sosyotropik-otonomik kişilik özelliklerini yordayan değişkenler ve kullandıkları çatışma çözme yöntemleri
The variables that predict the sociotropic-autonomic personality features of school heads and the conflict resolution methods they used
- Tez No: 762635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ KAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada okul yöneticilerinin sosyotropik- otonomik kişilik özellikleri ve çatışma çözme yöntemleri konu edinilmiştir. Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin sosyotropik ve otonomik kişilik özelliklerinin düzeylerinin belirlenmesi, bu özellikleri yordayan değişkenlerin yordama düzeylerinin saptanmasıdır. Bu araştırmanın diğer amacı ise sosyotropik ve otonomik düzeyi yüksek ve düşük yöneticilerin, çatışma çözme yöntemlerinin türlerini kullanmalarına yönelik anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Erzincan il genelinde 2020-2021 eğitim öğretim yılında MEB'e bağlı okullarda görev yapan öğretmenler arasından örnekleme katılan yöneticiler seçilmiştir. Sosyotropik ve otonomik kişilik özellikleri ölçeğinin uygulanması sürecinde ise küme örnekleme yöntemine dayalı örneklem seçimi yapılmıştır. Okul yöneticilerinin sosyotropik ve otonomik kişilik özelliklerinin düzeylerini belirlemek amacıyla betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin, yöneticilerin sosyotropik ve otonomik kişilik özelliklerine ilişkin yönelimlerini yordama düzeyleri lojistik regresyon analizleri yapılarak belirlenmiştir. Lojistik regresyon analizinin bağımlı değişkenleri ise kümeleme analizi sorucunda belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, okul yöneticilerinin sosyotropik kişilik özelliklerini görev yapılan öğretim kademesi ve yaş değişkenlerinin anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Bir diğer bulguya göre, okul yöneticilerinin otonomik kişilik özelliklerini cinsiyet değişkeninin yordadığı görülmüştür. Sosyotropik kişilik özellikleri düzeyi yüksek olan okul yöneticilerinin en fazla kullandıkları çatışma çözme yönteminin tümleştirme olduğu belirlenmiştir. Okul yöneticilerinin otonomik kişilik özellikleri düzeyi ile kullandıkları çatışma çözme yöntemleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sociotropic-autonomic personality traits and conflict resolution methods of school administrators are discussed. The aim of this study is to determine the levels of sociotropic and autonomic personality traits of school administrators and to determine the predictive levels of the variables that predict these traits. The other purpose of this research is to determine whether there is a significant difference in the use of conflict resolution methods by managers with high and low sociotropic and autonomic levels. Among the teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education throughout the province of Erzincan in the 2020-2021 academic year, the administrators participating in the sample were selected. In the process of applying the sociotropic and autonomic personality traits scale, sample selection was made based on the cluster sampling method. Descriptive statistics were used to determine the levels of sociotropic and autonomic personality traits of school administrators. The predictive levels of the independent variables regarding the sociotropic and autonomic personality traits of the managers were determined by using logistic regression analysis. The dependent variables of the logistic regression analysis were determined in the cluster analysis question. According to the findings obtained from the research, it was determined that the sociotropic personality traits of school administrators were significantly predicted by the variables of teaching level and age. According to another finding, it was observed that the autonomic personality traits of school administrators were predicted by the gender variable. It was determined that the conflict resolution method most used by school administrators with high sociotropic personality traits was integration. It was concluded that there was no significant difference between school administrators' level of autonomic personality traits and the conflict resolution methods they used.