Merkezi Afganistan'da sosyal medya bağımlılığı ile yalnızlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining therelationship between social media addiction and loneliness in central Afghanistan
  1. Tez No: 762686
  2. Yazar: ABDUL LATIF AHMADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sosyal medya günümüzde insanların hayatında önemli bir yer edinmiş ve insanların günlük hayatlarında vazgeçemedikleri bir unsur haline gelmiştir. Tüketiciler bu sanal ortamlarda çeşitli unsurları paylaşarak diğer tüketicilerle bağlanmakta ve karşılıklı bir iletişimin aktif bir tarafı olmaktadırlar. Sosyal medya ortamları ile bireyler, geleneksel medyanın aksine iletişim sürecinde aktif olarak rol oynamaktadır. Yapısı itibariyle bütün yaş gruplarının kullanımını kolaylaştıran sosyal medya, zararlı ve aşırı kullanım sonucu bağımlılığa yol açabilmekte, bu bağımlılık“Sosyal Medya Bağımlılığı”olarak kavramsallaştırılmaktadır. Bu araştırmada sosyal medya bağımlılığı ile yalnızlık arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışma saha araştırması yöntemi çerçevesinde gerçekleştirilmiş ve veriler SPSS 25.0 istatistik programı ile dijital ortama aktarılmıştır 503 üniversite öğrencisinden yüz yüze görüşme tekniğiyle elde ediler araştırma sonucunda sosyal medya bağımlılığı ile yalnızlık arasında pozitif anlamlı korelasyon tespit edilmiştir. Sosyal medyaya bağımlı olan katılımcıların yalnızlık davranışını daha yoğun sergilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social Media has become an important part of people's lives and has become an indispensable element in people's daily lives. Consumers connect with other consumers by sharing the various elements offered by these virtual environments and become an active part of a mutual communication. With social media environments, individuals play an active role in the communication process, unlike traditional media. It facilitates the use of all age groups due to its structure, can lead to addiction as a result of harmful and excessive use, this addiction is conceptualized as“Social Media Addiction”. In this study, it was aimed to reveal the relationship between social media addiction and loneliness. It was carried out within the framework of field research method and the data were transferred to the SPSS 25.0 statistical program; It was obtained from 503 university students by face-to-face interview technique. As a result of the research, a positive significant correlation was found between social media addiction and loneliness. It has been determined that participants who are addicted to social media exhibit loneliness behavior more intensely.