Örgütsel güvenin oluşumunda bir deneyim olarak örgütsel hafızanın etkisi
The effect of organizational memory as an experience on the formation of organizational trust
  1. Tez No: 762779
  2. Yazar: ZELİHA ATEŞALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, bireylerin örgütsel güvenlerinin oluşumunda örgütsel hafızanın etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırmada nicel yöntemler kullanılmış ve bir üniversitenin akademik kadrolarında görev yapan 73 kadın, 127 erkek toplam 200 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda, bireylerin örgütsel hafızalarının örgütsel güvenlerinden daha yüksek olduğu, bireylerin en çok kurum yöneticilerine ve en az örgütün ya da kurumun kendisine güven duydukları ve en çok mesleki bilgilerinin en az ise sektörel bilgilerinin bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca, bireylerin örgütsel güven (cinsiyet hariç) ve örgütsel hafıza düzeylerinin bazı sosyo-demografik özelliklerine göre farklılıklar gösterdiği ve örgütsel güven ve örgütsel hafıza düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü korelasyon ilişkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of organizational memory on the formation of organizational trust of individuals. Quantitative methods were used in the research and a questionnaire was applied to a total of 200 people, 73 women and 127 men, working in the academic staff of a university. At the end of the research, it was determined that the organizational memory of the individuals is higher than their organizational trust, the individuals trust the institution managers the most and the organization or the institution itself the least, and they have the most professional knowledge and the least sectoral knowledge. In addition, it was determined that organizational trust (except gender ) and organizational memory levels of individuals differ according to some socio-demographic characteristics, and there are statistically significant and positive correlation relationships between organizational trust and organizational memory levels.