Kırım Tatar millî hareketinde maarif ve âlimler (1883-1921)
In the Crimean Tatar national movement education and scholars (1883-1921)
- Tez No: 762800
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM KAÇAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kırım Tatar Millî Mücadelesi'ne giden süreçte eğitimin rolü çok büyüktür. Millî hareketin temelinde bulunan eğitim, Kırım Tatar Uyanış hareketinin önderi İsmail Bey Gaspıralı ile başlamıştır. Gaspıralı, deyim yerinde ise bu işin bayraktarlığını yapmıştır. Kaytazağa mektebi ile başlayan eğitim hareketi, zamanla bütün Kırım'ı sarmış ve halkın bilinçlenerek mücadele etmesine sebep olmuştur. Kırım Millî Hareketine İsmail Lemanov, Bekir Emektar ve Ahmed Nureddin gibi çok sayıda öğretmenin katılmasının sebebi Gaspıralı'dır. Aynı zamanda dönem içerisinde meydana gelen hareketlerin baş aktörleri, âlimler ve öğretmenlerdir. Kırım Millî Hareketi bünyesinde çok sayıda öğretmeni barındırmaktadır. Bu öğretmenlerin bazıları Türkiye'den gelerek Kırım eğitim hayatına katkıda bulunmuşlardır. Bazıları ise Kırım Rus-Tatar Öğretmen Okulu'ndan mezun olarak Kırım'ın çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmış ve halkın aydınlanmasını sağlamıştır. Kırım Ahali Cumhuriyeti öncesi ve sonrasında yaşanan olaylar bu durumun en büyük göstergesidir.
Özet (Çeviri)
The role of education in the process leading to the Crimean Tatar National Struggle is huge. Education, which is the basis of the national movement, started with İsmail Bey Gaspıralı, the leader of the Crimean Tatar Awakening movement. Gaspirali, so to speak, was the flag bearer of this work. The education movement, which started with the Kaytazaga school, over time surrounded the whole of Crimea and caused the people to struggle with awareness. Gaspirali is the reason why many teachers such as İsmail Lemanov, Bekir Emektar and Ahmed Nureddin joined the Crimean National Movement. At the same time, the main actors of the movements that took place during the period are scholars and teachers. The Crimean National Movement includes many teachers. Some of these teachers came from Turkey and contributed to the education life of Crimea. Some of them graduated from the Crimean Russian-Tatar Teacher's School and taught in various parts of the Crimea and provided the enlightenment of the public. The events that took place before and after the Republic of Crimean People are the biggest indicators of this situation.