Analysis of inventory policies under estimation of demand parameters
Talep parametrelerinin tahmini durumunda stok politikalarının analizi
- Tez No: 762848
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmadaki amacımız, parametre tahmini yöntemlerimizin farklı veri setleri ile performansını değerlendirmektir. Bu tez çalışmasında iki farklı talep sistemini inceledik. İlk sistemde, fiyata bağlı belirsiz talebi gözlemleyen bir perakendecinin parametre tahmin problemini analiz ettik. Talep fonksiyonunun parametrelerini doğrusal regresyon kullanarak tahmin ettik. En iyi fiyat ve sipariş miktarını bulmak için sıralı en iyileme metodu kullandık. Bu modelin sayısal analizini gerçekleştirdik. Sayısal analiz sonuçları, veri sayısı arttıkça ve veri setinin belirsizlik katsayısı azaldıkça tahminlerimizin doğruluğunun arttığını göstermektedir. Ancak, veri sayısına bağlı olan gelişim bir eşik değerden sonra kayda değer bulunmamıştır. Gerçek optimal fiyatların tahminlere etkisini inceledik, ve aralarında direkt bir ilişki olmadığı sonucuna vardık. Son olarak, ürünün kar marjının tahminlerimizin doğruluğu üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını gözlemledik. İkinci bölümde, üstel dağılıma sahip talep gözlemleyen, dağılım parametreleri aynı ve farklı olan iki kademeli tedarik zincirlerini araştırdık. Sistemde yer alan depo, sınırlı stoğa sahiptir ve stok dağıtım kararını perakendecilerin geçmiş talep verilerini kullanarak verir. Deponun kapasite kısıtlamasından dolayı, beklenen kar fonksiyonu koşullu bir fonksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Beklenen karı bulmak amacıyla, stoktaki paylaşımın birden çok kez tekrarlandığı bir simülasyon metodu oluşturduk. Metodumuzun performansını değerlendirmek için farklı parametrelere sahip deney setleri kullandık. Aynı ve farklı talep dağılım oranları içeren sistemler için, sistemden faydalanma oranı ve kar marjı arttıkça beklenen kardaki kayıp yüzdesinin azaldığını gözlemledik. Farklı talep dağılım oranlarına sahip sistemde iki perakendecinin talepleri arasındaki oranın etkisini analiz ettik. Sonuçlar, bu oranın beklenen kardaki kayıp yüzdesi üzerinde önemli bir etkisi olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the estimation performance for different characteristics of data in different supply chain systems. In this study, we analyze two different systems. The first section of this thesis covers the parameter estimation problem of a single retailer who observes price-dependent uncertain demand in additive form. To estimate the parameters of the demand, we use linear regression. Additionally, we jointly optimize the price and order quantity. We present a numerical analysis where parameter estimations are calculated for different experiment sets. We analyze the estimations for the number of observations, coefficient of variation, price, and profit margin. We show that as the number of observations increases and the coefficient of variation decreases, the accuracy of our estimations increases. The real optimal price of the data sets does not indicate a pattern of improvement and the profit margin of the product is observed to have no significant effect on the estimation performance. In the second section, we introduce a two-echelon system observing identical and non-identical exponentially distributed demand rates. The warehouse makes the allocation decision of its limited inventory based on the past demand data of retailers. The capacity constraint of the warehouse creates a conditional expected profit function. To find the expected profit, we propose a simulation method where the inventory allocation is repeated multiple times. To evaluate the performance of our method, we introduce experiment sets. Results show that for the systems with identical and non-identical demand rates, the percent loss in expected profit is smaller when the system utilization and the profit margin are larger. For the latter system, we analyze the effect of the ratio between the demand rates of two retailers. The results show no significant effect of this ratio on the percent loss in expected profit.