Ekonomik güven endeksi ve finansal yatırım araçları arasındaki ilişkinin ampirik analizi: Türkiye örneği
Empirical analysis of the relationship between economic confidence index and financal investment instruments: The example of Turkey
- Tez No: 762860
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Türkiye ekonomisi için, finansal yatırım araçlarının ekonomik güven üzerindeki etkisini analiz etmek amaçlanmaktadır. Bu amaç itibariyle çalışmaya dahil edilen konuların kuramsal arka planlarını incelenmiş ve literatür taraması yapılmıştır. 2007/01- 2021/12 dönemi üzerine ampirik bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Çalışma, ekonometrik yöntem olarak Granger nedensellik testi yaklaşımı kullanılarak ABD doları, altın, BIST100 ile ekonomik güven endeksi arasındaki nedensellik ilişkisini ARDL sınır testi yaklaşımı uygulanarak finansal yatırım araçlarıyla ekonomik güven arasındaki eşbütünleşme ilişkisini ortaya koymuştur. Granger nedensellik analiz neticesinde elde edilen ampirik sonuçlara göre ABD doları ekonomik güven endeksinin granger nedenidir, BIST100 endeksi ve ekonomik güven endeksi arasında nedensellik ilişkisi bulunmuştur ve bu ilişki çift yönlüdür. Elde edilen bu sonuçların dışında, BIST100 endeksi ABD dolarının altın fiyatları BIST100 endeksinin nedeni olması bulgusu ayrıca tespit edilen önemli bir neticedir. ARDL sınır testine göre, analize dahil edilen değişkenler arasında uzun dönemde eşbütünleşme ilişkisinin olduğu görülmektedir. Eşbütünleşme sonuçlarına göre ABD dolarındaki artışın ekonomik güven endeksini düşürdüğü BIST100'de meydana gelen artışın ekonomik güven endeksini arttırdığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the effect of financial investment instruments on economic confidence for the Turkish economy. For this purpose, the theoretical backgrounds of the subjects included in the study were examined and a literature review was made. An empirical application was carried out on the period 2007/01- 2021/12. The study revealed the causality relationship between the US dollar, gold, BIST100 and the economic confidence index using the Granger causality test approach as an econometric method, and the cointegration relationship between financial investment instruments and economic confidence by applying the ARDL bounds test approach. According to the empirical results obtained as a result of Granger causality analysis, the US dollar is the granger cause of the economic confidence index, a causal relationship was found between the BIST100 index and the economic confidence index, and this relationship is bidirectional. Apart from these results, the finding that the BIST100 index is the reason for the gold prices of the US dollar is also an important result. According to the ARDL bounds test, it is seen that there is a long-term cointegration relationship between the variables included in the analysis. According to the cointegration results, it can be said that the increase in the US dollar decreases the economic confidence index, and the increase in BIST100 increases the economic confidence index.