Türkiye'de demir çelik sektörünün genel görünümü ve ekonomik etkileri
General outlook of the iron and steel sector in Turkey and economic impacts
  1. Tez No: 763052
  2. Yazar: AYŞENUR KURUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACARAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Türkiye için demir çelik sektörünün genel görünümünü ve ekonomik etkilerini incelenmektedir. Aynı zamanda Türkiye'deki demir çelik sektörünün 1981 ve 2019 yılları arasında makro ekonomik değişkenleri nasıl etkilediğini analiz ederek literatüre katkıda bulunmaktadır. Çalışma gelişmekte olan ülkeler sınıfında yer alan Türkiye üzerine odaklanmıştır. Uygulamada zaman serisi yöntemlerinden faydalanılmıştır. Modelde, ham çelik üretimi, ithalat ve ihracat değişkenlerinin yanı sıra daha sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek adına; istihdam, reel sabit sermaye stoku, reel gayri safi yurtiçi hasıla ve beşeri sermaye endeksi değişkenlerine de yer verilmiştir. Seriler, üretim ve dış ticaret değişkenleri ile incelenmiştir. Bu değişkenler kullanılarak iki ayrı model kurulmuştur. Serilere durağanlık analizi kapsamında ADF ve KPSS birim kök testleri, nedensellik analizi kapsamında Toda Yamamato nedensellik testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda üretim değişkenlerinden istihdam ile ham çelik üretimi arasında tek yönlü nedensellik ilişkisi varken reel gayri safi yurtiçi hasıla, reel sabit sermaye stoku ve beşeri sermaye arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Dış ticaret değişkenlerinden ihracat ile ham çelik üretimi arasında tek yönlü nedensellik ilişkisi varken ithalat ile herhangi bir nedensellik ilişkisi tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the general outlook and economic effects of the iron and steel industry for Turkey. He also contributes to the literature by analyzing how the iron and steel industry in Turkey affected macroeconomic variables between 1981 and 2019. The study focused on Turkey, which is in the category of developing countries. Time series methods were used in the application. In addition to the raw steel production, import and export variables in the model, in order to achieve healthier results; employment, real fixed capital stock, real gross domestic product and human capital index variables are also included. The series were examined with production and foreign trade variables. Two different models were established using these variables. ADF and KPSS unit root tests were applied to the series within the scope of the stationarity analysis, and the Toda Yamamato causality test was applied within the scope of the causality analysis. As a result of the study, while there is a one-way causality relationship between employment and crude steel production, a two-way causality relationship was found between real gross domestic product, real fixed capital stock and human capital. While there is a one-way causality relationship between exports and crude steel production, which is one of the foreign trade variables, no causality relationship was found with imports.