Böbrek nakli yapılmış hastalarda prediyabet ve diyabet gelişme sıklığı, risk faktörleri ve tedavisinin araştırılması
The search of the frequency of developing diabetes and prediabetes in kidney transplanted patients , risk factors and the treatment
  1. Tez No: 763053
  2. Yazar: EMİNE AKKAYA CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ: Kronik böbrek hastalığı (KBH), artan yaygınlığı ve sıklığı ile günümüzde önemli halk sağlığı sorunlarındandır. Kronik böbrek hastalığının ilerleyici seyir göstermesi, hastaların zamanla renal replasman tedavilerine (periton diyalizi, hemodiyaliz, böbrek nakli) bağımlı olmasına sebebiyet vermektedir. Solid organ transplantasyonu sonrası gelişen diyabet, önceden diyabet tanısı olmayan hastaları etkileyen, greft fonksiyonunda ve sağ kalımda azalmaya, kardiyovasküler hastalık riskinde artışa ve sağlık bakım maliyetlerinin artmasına yol açan ciddi bir komplikasyonudur. Kortikosteroidler ve takrolimus, sirolimus gibi immünsüpresif ajanlar greft reddini önler. Bu ilaçlar, aynı zamanda transplant sonrası yeni diyabet (NODAT) olarak da bilinen, transplantasyon sonrası diabetes mellitus (PTDM) geliştirme riskini önemli ölçüde artırır. PTDM böbrek nakli alıcılarının %20-30'unu etkiler. MATERYAL-METOD: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ nakli biriminde 1 Ocak 2015-31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki böbrek nakil yapılan pretransplant diyabet tanısı olmayan hastalarda retrospektif bir çalışma tasarlanmıştır. 1 Ocak 2015-31 Aralık 2020 tarihleri arasında böbrek nakil yapılan 1132 hasta mevcut olup bunlardan 173 hasta pretransplant diyabet tanısı nedenli çalışmaya dahil edilmemiştir. Kalan 959 hastadan 70'i çalışmaya dahil edilmemiştir. Bunun nedeni 13 hastanın posttransplant ilk 15 günde exitus olması, 57 hasta pretransplant verilerinin eksik olmasıdır. Çalışmaya dahil edilen hastaların; demografik özellikler (yaş, cinsiyet), nakil öncesi risk faktörleri , nakil sonrası risk faktörleri değerlendirilmeye alınmıştır. Böbrek nakil sonrası 0-15. gün, 15-45. gün, 45 gün-3. ay, 3-6. ay, 6-12. aylık, 1-2. yıl, 2-3. yıl, 3-4. yıl, 4-5. yıllık periyotlardaki HbA1c, ogtt, açlık glukoz verileri ve diyabet ve prediyabet tanıları alan hastalarda seçilen diyabet tedavi rejimleri değerlendirilmiştir. Ancak ilk 15 günlük dönemdeki geçici hiperglisemik değerler çalışmaya alınmamıştır. BULGULAR: Hastaların 170 (%19,1)'inde PTDM gelişti. PTDM gelişen hastaların 125 (%73,5)'i ilk bir yılda tanı aldı. PTDM gelişen hastaların 111 (%65,3)'i erkekti.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Chronic kidney disease (CKD), with its prevalence and incidence, is one of the fundamental health problems occuring nowadays. Because of being progressive, chronic kidney disease causes patients to be dependent of renal replacement treatments such as peritoneal dialysis, hemodialysis, kidney transplant. Diabetes appearing after solid organ transplant is a serious complication which affects patients who don't have diabetes diagnosis before, leading not only decline in survival and in graft function but also increase in both the risk of cardiovascular disease and health care expenses. Immunosuppressive agents such as corticosteroids and tacrolimus prevent graft rejection. These medications increase the risk of developing posttransplant diabetes mellitus (PDTM), also known as new-onset diabetes mellitus after transplantation (NODAT). PDTM also affects %20-30 of kidney transplant recipients. MATERIALS AND METHODS: A retrospective study was designed on patients who had kidney transplant with no pretransplant diabetes diagnosis in Akdeniz University Medical Faculty Hospital at Organ Transplant Department between 1st January 2015 – 31st December 2020. This study consisted of 1132 patients who experienced kidney transplant between 1st January 2015- 31st December 2020 but 173 patients among them were not included to the study because of pretransplant diabetes diagnosis. Of the remaining 959 patients, 70 patients were not included to the study because 13 of them exitus in 15 days after posttransplant and 57 of them didn't have sufficient pretransplant data. Risk factors before and after transplant, demografic features (age, gender) of the patients were evaluated in this study. HbA1c, ogtt, fasting glucose data for annual periods in 0-15 days, 15-45 days, 45 days-3 months, 3-6 months,6-12 months,1-2 years,2-3 years,3-4 years, 4-5 years after kidney transplant and diabetes treatment regimens selected in patients diagnosed with diabetes and prediabetes were evaluated. However, hyperglycemic counts in the first 15 days were not included to the study. RESULTS: 170 of the patients (%19,1) developed PDTM. 125 of the patients (%73,5) developing PDTM were diagnosed in the first year. 111 of the patients (%65,3) experiencing PDTM were male patients.