COVID-19 virüsünün işitme cihazı kullanan bireylerde gürültüde konuşma anlaşılırlığı üzerine etkisinin türkçe matris testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of COVID-19 virus on speech intelligibility in noise of individuals using hearing aids by Turkish matrix test
- Tez No: 763081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Viral bir enfeksiyon olan ve koklea ile işitme yolları üzerinde zararlı etkileri olabileceği düşünülen COVID-19 virüsünün, işitme cihazı kullanan bireylerde gürültüde konuşma anlaşılırlığı üzerine etkilerini araştırmak ve işitme sistemine etkileri halen kesin olarak bilinmeyen COVID-19 virüsü hakkında literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Katılımcılar korona geçirmiş ve korona geçirmemiş işitme cihazlı bireyler ile korona geçirmiş ve korona geçirmemiş normal işitmeye sahip bireyler olmak üzere toplam 4 gruba ayrılmıştır. Çalışmamız her bir grupta 16 olmak üzere toplam 64 kişi ile yapılmıştır. Katılımcılara saf ses odyometri ve konuşma odyometrisi testleri, Türkçe matris test, timpanometri ve akustik refleks testi, refleks decay testi ve metz rekruitment testi yapılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Korona geçirmiş işitme cihazlı bireyler ile korona geçirmemiş işitme cihazlı bireyler arasında Türkçe Matris test açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,002). Aynı şekilde korona geçirmiş normal işiten bireyler ile korona geçirmemiş normal işiten bireyler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,002).
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to conduct an investigation into the effects of the COVID-19 virus, which is a virus that is considered to harm the cochlea and auditory pathways, on speech intelligibility in noise in people who wear hearing aids, and to contribute to the literature on the COVID-19 virus, whose effects on the auditory system are still unidentified. Materials and Methods: The participants were categorized into four groups: individuals with hearing aids who have been infected with the coronavirus; individuals with hearing aids who have not been infected with the coronavirus; individuals with normal hearing who have been infected with the coronavirus; and individuals with normal hearing who have not been infected with the coronavirus. The study was conducted on 64 people, 16 in each group. The participants underwent tests for Pure tone audiometry and speech audiometry tests, Turkish matrix test, tympanometry and acoustic reflex test, reflex decay test, and metz recruitment test. Findings and Conclusions: The findings of the Turkish Matrix test indicated no significant difference between individuals using hearing aids who have been infected with the coronavirus and individuals using hearing aids who have not been infected with the coronavirus (p>0,002). In addition, no statistically significant difference was observed between individuals with normal hearing who have been infected with the coronavirus and those with normal hearing who have not been infected with the coronavirus (p>0,002).