İşitme cihazı ve koklear implant kullanan pediatrik grubun okuma motivasyonlarının değerlendirilmesi
Examination of reading motivations of pediatric group using hearing aids and cochlear implants
- Tez No: 763157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada koklear implant ve işitme cihazı kullanan pediatrik grubun okuma motivasyonları arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışmaktadır. MATERYAL VE METOD: Çalışma Ankara'da yaşayan 70 çocuğa uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Okuma Motivasyonu Ölçeği Türkçe Formu, Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Ölçeğin içsel ve dışsal motivasyon modeli temel alınarak yapılan Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ve güvenirlik çalışmaları sonucunda, içsel motivasyon boyutu merak ve ilgi, dışsal motivasyon boyutu tanınma, sosyal, rekabet ve uyum faktörlerinden oluşan 21 maddelik, geçerli bir yapıya ve güvenilir ölçümler yapan bir ölçek formuna ulaşılmıştır. SPSS 20 programı vasıtasıyla gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya işitme cihazı kullanan 35 çocuk, koklear implant kullanan 35 çocuk olmak üzere toplam 70 gönüllü katılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 14.00 ± 2.82 yıl olup minimum hasta yaşı 10 yaş maksimum 17.92 yaştır. İşitme cihazı kullanan hastaların yaşları ile dışsal motivasyon sosyal ve uyum puanları arasında pozitif yönde zayıf korelasyon saptanmıştır. Koklear implant cihazı kullanan hastaların yaşları ile içsel motivasyon ilgi, içsel motivasyon toplama ve dışsal motivasyon sosyal puanları arasında pozitif yönde zayıf korelasyon saptanmıştır. Koklear implant cihazı kullanan hastaların (re)habilitasyon eğitim süreleri ile içsel motivasyon ilgi,toplam,dışsal motivasyon toplam ve sosyal puanları arasında pozitif yönde orta şiddetli korelasyon,içsel motivasyonun merak boyutuyla zayıf korelasyon saptanmıştır. SONUÇ: Araştırma sonucunda koklear implant ve işitme cihazı kullanan çocukların okuma motivasyonları toplam puanları ve alt ölçek puanları arasında fark bulunamamıştır. Anahtar Sözcükler Okuma motivasyonu, işitme yetersizliği , işitme cihazı , koklear implant ,okuma
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This user is to have information about pediatric training motivations using cochlear implants and hearing aids. MATERIALS AND METHODS: Working in 70 workplaces in Ankara. Reading Motivation Scale Turkish Form and Personal Information Form were used as data collection tools in the study. A scale formula consisting of 21 items, valid and measured, consisting of intrinsic vesical motivation model of the scale, basic structural comprehensive confirmatory actor (CFA) and intrinsically motivated curiosity and interest, extrinsic motivation, social, competition and influence was reached. Necessary analyzes were made with SPSS 20 program. RESULTS: A total of 70 volunteers participated in the study, including 35 children as users and 35 children using cochlear implants. The mean age of the patients was 14.00 ± 2.82 years, with a minimum age of 10 years and a maximum of 17.92 years. Among the hearing aids, I progress in a positive direction in terms of user age, extrinsic motivation, social and adaptation scores. Cochlear implant users targeted the proximal orientation between their lives and social scores of intrinsic motivation interest, intrinsic motivation aggregation, and extrinsic motivation. In patients using a cochlear device (between the duration of guidance and intrinsic interest, total, extrinsic motivation total and social scores, they are in a positive medium target, intrinsic motivation is in a weak state with curiosity. CONCLUSION: There was no difference between the total scores of cochlear implant and hearing aid reading scores using the research. Keywords motivation to read, hearing impairment, hearing aid, cochlear implant, reading