Bilateral aynı anda bilateral aralıklı ve tek taraflı koklear implant hastalarının işitsel performans analizleri
Auditory performance analysis of patients with bilateral simultaneous, bilateral i̇ntermittent and unilateral cochlear implants
- Tez No: 763186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bilateral implantasyonun aynı anda veya aralıklı olmak üzere iki uygulaması bulunmaktadır. Bilateral aynı anda, bilateral aralıklı ve unilateral koklear implantasyonun işitme üzerine farklı etkilerinin olacağı düşünülmektedir. Çalışmamızda bu implantasyon türlerinin işitsel performans üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Ekim 2021 / Ocak 2022 tarihleri arasında Gaziantep İşitme Merkezinde koklear implant kullanan 105 çocuk dahil edilmiştir. Katılımcılara EARS test bataryasından LİP, MTP testi ve MAIS anketi uygulandı. Bulgular: Çalışmaya alınan katılımcıların 53'ü erkek iken 52'si ise kadındı. Katılımcıların yaş ortalaması 44.05±9.02 ay idi. Çalışmamızda yaşın artması ile birlikte LİP,MTP testinde ve MAIS anketinden alınan skorlar istatiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek bulunmuştur. Bilateral aynı anda, bilateral aralıklı ve unilateral implantasyon uygulanan grupların LİP, MTP testi ve MAIS anketi skorları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak bir fark gözlenmemiştir. MTP12'yi tamamlayamayanlarda koklear implant ameliyat yaşının anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görüldü. Ayrıca koklear implant ameliyat yaşı ile MAIS skorları arasında pozitif yönde, zayıf ve anlamlı bir ilişki saptandı. Her iki implant arası geçen süre ile MAIS skorları arasında pozitif yönde ilişki saptandı. Sonuç: Çalışmamızda yaş ile birlikte işitsel performansın arttığı gözlenmiştir. Literatürde de bununla uyumlu çalışmalar bulunmaktadır. Bilateral aynı anda, bilateral aralıklı ve unilateral implatasyon arasında istatistiksel olarak bir fark bulunamamıştır. Yapılan çalışmalarda ise bilateral implantasyonun unilaterale, bilateral aynı anda implantasyonun bilateral aralıklıya göre daha avantajlı olduğu gözlenmiştir. Literatürün aksine sonuç elde etmemizin sebebi yaş ortalamamızın yüksek olmasına bağlı yapılan testlerdeki becerilerin işitmenin ilk 6 ayında kazanılmasının etkisinin olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: There are two applications of bilateral implantation, either simultaneously or intermittently. It is thought that bilateral simultaneous, bilateral intermittent and unilateral cochlear implantation will have different effects on hearing. In our study, it is aimed to evaluate the effects of these implantation types on auditory performance. Material/Method: 105 children using cochlear implants in Gaziantep Hearing Center between October 2021 / January 2022 were included in the study. LIP, MTP and MAIS from the EARS test battery were applied to the participants. Results: While 53 of the participants included in the study were men, 52 were women. The mean age of the participants was 44.05±9.02 months. In our study, the scores obtained from the LIP, MTP test and MAIS questionnaire were found significantly higher with increasing age. No statistical difference was observed when the scores of the test and MAIS questionnaire were compared. It was observed that the age of cochlear implant surgery was significantly higher in those who could not complete MTP12. In addition, a positive, weak and significant correlation was found between the age of cochlear implant surgery and MAIS scores. A positive correlation was found between the time between the two implants and the MAIS scores. Conclusion: As a result, in our study, it was observed that auditory performance increased with age. There are studies compatible with this in the literature. There was no statistical difference between bilateral simultaneous, bilaterally intermittent and unilateral implantation. Studies have shown that bilateral implantation is more advantageous than unilateral, and bilateral simultaneous implantation is more advantageous than bilateral intermittent implantation. The reason why we obtained results that are inconsistent with the literature may be that the skills in the tests were acquired in the first 6 months of hearing.