Türk siyasal hayatında Dündar Taşer
Dündar Taşer in Turkish political life
- Tez No: 763255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ SUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Biography, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu çalışmada; asker, siyasetçi ve fikir adamı olarak tanınan Dündar Taşer'in siyaset hayatı ve bu çerçevede ortaya koyduğu fikirler incelenmeye çalışılmıştır. 27 Mayıs 1960 darbesine katılarak Türk kamuoyu tarafından tanınırlığını elde etmeye başlayan Taşer'in siyasi görüşlerinin teşekkülündeki etkileri ortaya koymak ve siyasi kronolojiye uygun bir biyografi meydana getirmek maksadıyla Taşer'in hayatındaki merhaleler, yaşadığı dönemden bağımsız değerlendirilmeyerek ele alınmaya çalışılmıştır. 27 Mayıs 1960 darbesinin Türk siyasetine etkisinin şahsında takip edilebildiği isimlerden biri olan Taşer'in siyasi seyri, Türk milliyetçiliğinin siyasetteki seyriyle büyük ölçüde örtüşmektedir. Millî Birlik Komitesi üyeliği döneminden itibaren siyasetle ilişkisi başlayan Taşer'in, ilerleyen süreçte 13 Kasım 1960 iç darbesine maruz kalarak sürgün hayatı yaşamasının, siyaset hayatının başlangıcı için önemli bir yere sahip olduğu ileri sürülmektedir. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nde ve akabinde Milliyetçi Hareket Partisi'nde aldığı vazifelerle Türk milliyetçiliğinin siyasi kimliğinin teşekkülündeki payı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda Taşer'in, Türk siyaset ve fikir hayatındaki konumu ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The political life of Dündar Taşer who is known as a soldier, politician and entellectual, and his toughts that he manifested in this context were tried to examined in this study. In order to create a biography in accordance with the political chronology, and reveal the effects on the formation of the political views of Taşer, who started to gain recognition by the Turkish public by participating in the May 27, 1960 coup, the stages in Taşer's life, has been tried to be dealt by not being evaluated independently of the period which he has lived. The political course of Taşer, who is one of the names that we can follow the impact of the May 27, 1960 coup on Turkish politics, largely coincides with the course of Turkish nationalism in politics. It has been claimed that Taşer, whose relationship with politics started from the time that he was a member of the National Unity Committee, was exposed to the internal coup of November 13, 1960 and lived in exile, which had an important place in the begining of his political life. It has been tried to reveal the share of Tukish nationalism in the formation of political identity with the duties taht he has taken in te Republican Villager Nation Party and subsequently the Nationalist Movement Party. In this context the positon of Taşer in Turkish political and intellectual life has been tried to discussed.