Korku üzerine sosyolojik bir araştırma: Covid 19
A sociological study on fear: Covid 19
  1. Tez No: 763256
  2. Yazar: FATMANUR SODALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Korku, hem insanın bireysel olarak hayatta kalması hem de toplumsal düzen ve değişim için önemli bir duygudur. Korkunun insanlık için önemi yadsınmamakla birlikte psikolojik ve biyolojik yaklaşımların konu üzerinde hakimiyeti bulunmaktadır. Covid 19 pandemisi dünyada korkunun toplumsal planda ne derece önemli olduğunu göstermiştir. Bu çalışma covid 19 pandemisi örnekliğinde korkuyu sosyolojik olarak ele almayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Konya Selçuk Üniversitesinde eğitim görmekte olan 917 kişiye anket uygulaması yapılmış ve sonuç bulguları doğrultusunda korkuyla ilgili teorik alan yazın değerlendirilmiştir. Nicel tekniklerden yararlanılan çalışma kapsamında, katılımcılara; covid 19 sürecinin başında ve şu anda korku seviyeleri, pandemiye yönelik tehlike algıları, covid 19 öyküleri, süreçte en fazla takip ettikleri ve en çok güvendikleri bilgi kaynakları, covid 19 farkındalıkları, covid 19 sürecinde kurumlara duydukları güven seviyeleri ve gelecekle ilgili bakış açılarını ölçmek amacıyla sorular sorulmuş, elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Covid 19 farkındalığını ölçmek için Covid 19 Farkındalığı Ölçeği kullanılmış diğer tüm sorular araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular neticesinde covid 19 özelinde insanlarda ortaya çıkan korku duygusuna etki eden faktörler ve süreç içerisindeki değişim ve bu değişimin nedenlerine yönelik önemli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fear is an important emotion for both individual survival and social order and change. Although the importance of fear for humanity is undeniable, psychological and biological approaches dominate the subject. The Covid 19 pandemic has shown how important fear is in the world. This study aims to address fear sociologically in the example of the covid 19 pandemic. For this purpose, a questionnaire was applied to 917 people studying at Konya Selcuk University and the theoretical literature on fear was evaluated in line with the results. Within the scope of the study using quantitative techniques, the participants; Questions to measure their fear levels at the beginning of the covid 19 process, their perceptions of danger towards the pandemic, covid 19 stories, the information sources they most follow and trust in the process, their awareness of covid 19, their level of trust in institutions during the covid 19 process, and their perspectives on the future. were asked and the data obtained were analyzed in the SPSS program. Covid 19 awareness scale was used to measure Covid 19 awareness, all other questions were prepared by the researcher. As a result of the findings obtained in the research, important results have been obtained regarding the factors affecting the feeling of fear in people and the change in the process and the reasons for this change, especially for Covid 19.