Seyrek kodla çoklu erişim sistemlerin kod çizelgelerinin eniyilemesi
Sparse code multiple access codebooks optimization
- Tez No: 763258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KABALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda çok kullanıcılı iletişim kurma talebi günümüzün vazgeçilmez ihtiyaçlarından birisi haline gelmiştir. Beşinci nesil (Fifth Generation, 5G) kablosuz iletişim sistemleri, daha yüksek spektral verimlilik, daha fazla kullanıcı desteği ve düşük gecikme ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. 5G sistemlerde Dikgen Çoklu Erişim (Orthogonal Multiple Access, OMA) ve Dikgen Olmayan Çoklu Erişim (Non-Orthogonal Multiple Access, NOMA) teknikleri kullanılsa da, NOMA gelişen teknolojiyle birlikte belirli zaman-frekans kaynağı içindeki kullanıcı sayısını artırmak için olası çözüm sağlayan öncü bir sistemdir. NOMA tekniklerinden biri olan Seyrek Kodla Çoklu Erişim (Sparse Code Multıple Access, SCMA), 5G ve ötesinde gelecek vaat eden iletişim sistemlerindendir. Literatürdeki mevcut çalışmalardan farklı olarak bu tez çalışmasında, SCMA iletişim sistemlerinin sezgisel algoritmalardan Parçacık Sürü Optimizasyonu (Particle Swarm Optimization, PSO) ile yeni elde edilen kod çizelgesinin (KÇ) Toplanır Beyaz Gauss Gürültüsü (Additive White Gaussian Noise, AWGN), Rayleigh ve Weibull sönümlü kanallarda başarım analizleri gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan KÇ ile erişilen maksimum iyileştirme 1.5dB değerinde olup, bir çok farklı kod setinden daha iyi başarım sonucuna sahip olunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the demand for multi-user communication has become one of the indispensable needs of today. The Fifth Generation (5G) wireless communication systems aim to meet the need for higher spectral efficiency, more user support, and low latency. Although Orthogonal Multiple Access (OMA) and Non-Orthogonal Multiple Access (NOMA) techniques are planned to be used in 5G systems, NOMA is a pioneering system that provides a possible solution to increase the number of users in a certain time-frequency resource with the developing technology. One of the promising communication systems for 5G and beyond is Sparse Code Multiple Access (SCMA), one of the NOMA techniques. In this thesis different from the existing studies in the literature, the codebooks (KÇ) of SCMA communication systems were designed with Particle Swarm Optimization (PSO), one of the heuristic algorithms. The newly obtained KÇ performance was analyzed on Additive White Gaussian Noise (AWGN), Rayleigh and Weibull fading channels. The maximum improvement achieved with the designed KÇ is 1.5dB. Thus, it has been shown to have better performance results than many different code sets.