A reduced complexity generic NOMA map receiver for wideband mimo channels
Geniş bantlı çoklu giriş çoklu çıkış kanallar için düşük karmaşıklıklı NOMA map alıcısı
- Tez No: 656306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN MUZAFFER GÜVENSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çoklu giriş ve çoklu çıkış (MIMO) teknolojisi ve ortogonal olmayan çoklu erişim (NOMA), geleneksel sistemlere göre birçok avantaj sağladıkları için gelecekteki kablosuz sistemler için çok önemli yöntemlerdir. Güç alanı NOMA yöntemleri ile yoğun MIMO sistemleri üzerine araştırmalar mevcutken, bu tezin konusu olan pratik kod alanında NOMA şemalarının yoğun MIMO ile entegrasyonu konusunda çok az çalışma vardır. Bu tezde, seyrek kodlu çoklu erişim (SCMA) ve çok kullanıcılı paylaşımlı erişimin (MUSA) doğrudan uyarlanabildiği çok kullanıcılı Ungerboeck gözlemlerine dayalı genel bir maksimum artçıl kestirimli (MAP) alıcı öneriyoruz. Önerilen teknik ile kod alanındaki dizin modülasyonunu ve kanal bölmeli çoklu erişim (ChDMA) yöntemleri önemli ölçüde azaltılmış karmaşıklıklı yeni bir alıcı mimarisinde birleştirilmiştir. Önerilen yöntem çok sınırlı sayıda radyo frekansı (RF) zincirleri ile ve daha düşük karmaşıklıkla geleneksel MMSE-SIC yöntemlerinden daha iyi performans gösterir. Ayrıca bu çalışmada, MUSA'nın esnek yapısı kullanılarak farklı kod uzunluğu ve aşırı yükleme senaryoları altında uyumsuz kod çözme kapasitesini gösteren ulaşılabilir bilgi hızı (AIR) ve bit hata oranı açısından analizler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiple input and multiple output (MIMO) technology and non-orthogonal multiple access (NOMA) are two important concepts for the next generation communication systems since they bring many advantages over conventional orthogonal systems. While there are numerous research over MIMO and power domain NOMA integration, the combination of MIMO and practical code domain NOMA schemes has not been investigated much in the literature, which is the subject of this thesis. In this study, we propose a generic maximum a posteriori (MAP) receiver based on the Ungerboeck observations from multiuser, where sparse code multiple access (SCMA) and multi-user shared access (MUSA) can be directly adapted. The proposed technique utilizes channel division multiple access (ChDMA) and code domain NOMA schemes on which a novel receiver architecture is structured at significantly reduced complexity. It outperforms conventional MMSE-SIC methods with very limited number of radio frequency (RF) chains and lower complexity. In addition, we provide an analysis in terms of bit-error rate and achievable information rate (AIR) showing mismatched decoding capacity under different code length and overloading scenarios for uplink transmission where flexible structure of MUSA is exploited.