Marûf el-Arnâût ve tarihî romanları (Teknik ve tematik inceleme)
Marouf al-Arnaout and his historical novels (Technical and thematic review)
  1. Tez No: 763271
  2. Yazar: MUSTAFA GÖRDEBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÂZIM ÜRÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Birinci Dünya Savaşı'na kadar Lübnan ile pek çok ortak kültür mirasından yararlanmış olan Suriye, XIX. yüzyılda edebiyata karşı canlı bir ilginin başladığı Arap ülkelerinden biri olmuştur. Özellikle savaştan sonraki Fransız manda yönetimi altında yazarlar ve yayıncılar için Fransa başta olmak üzere batı ülkelerinde okumuş bir aydın seçkinler grubu sözkonusu olsa da edebiyat alanında milli duygular taşıyan hareketler Suriye'de azımsanmayacak derecede çoktur. Bu dönemde şiir, hikâye, roman ve tiyatro gibi edebi türlerde bağımsızlık ruhu içeren pek çok eser ortaya çıkmıştır. Maʿrûf el-Arnâ'ûṭ modern Suriye edebiyatında tarihî roman alanında eserler kaleme almış olan en önemli yazarlardandır. Yazar bu türde Seyyidu Ḳureyş, Ömer b. el-Ḫaṭṭâb, Ṭârıḳ b. Ziyâd ve Fâṭımetu'l-Betûl isimleriyle dört adet eser telif etmiştir. İslam tarihini anlatmak üzere kaleme aldığı romanlarıyla özgürlük adına Müslüman Arapların nasıl bir tavır içerisinde olması gerektiği konusunda okurlarına fikir vermeyi amaçlamıştır. Bundan dolayı romanlarında vatan sevgisi, fedakârlık, cesaret, bağımsızlık, kahramanlık, ümit gibi temalar üzerinde durmuştur. Ayrıca teknik açıdan değerlendirildiğinde romanlarının son derece değerli eserler olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Syria, which benefited from many common cultural heritage with Lebanon until the First World War, has been one of the Arab countries where a lively interest in literature began in the 19th century. Especially under the French mandate after the war, there was a group of intellectuals who studied in western countries, especially in France, for writers and publishers, but movements with national feelings in the field of literature are not to be underestimated in Syria. During this period, many works containing the spirit of independence emerged in literary genres such as poetry, stories, novels and theatre. Marouf al-Arnaout is one of the most important writers who wrote works in the field of historical novels in modern Syrian literature. In this genre, the author wrote four works under the names Sayyidu Quraysh, ʿUmar b. al-Khaṭṭab, Ṭariq b. Ziyad and Faṭimatu'l-Batul. With his novels that he wrote to tell the history of Islam, he aimed to give an idea to his readers about the attitude of Muslim Arabs in the name of freedom. Therefore, in his novels, he focused on themes such as patriotism, self-sacrifice, courage, independence, heroism and hope. In addition, when evaluated from a technical point of view, it is seen that his novels are extremely valuable works.