التيارات الحديثة في الرواية السورية (١٩٤٦–١٩٦٧)
Suriye romanında modern akımlar (1946-1967)
- Tez No: 561229
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Suriye'nin bağımsızlığı (1946) ile Arap-İsrail savaşı (1967) arasındaki dönemde modern Suriye romanı ele alınmıştır. Bu itibarla dönemin edebi sahnesinde ortaya çıkan akımları temsil eden başlıca romanlar çalışmada esas alınmıştır. Çalışmada, bu dönemin durumu ve daha sonraki aşamalarda modern Suriye'nin yaşadığı siyasi ve sosyal koşulların romancılar üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın önemi, amaçları, metodolojisi ve sınırları ele alınarak XX. yüzyıldaki modern Suriye siyasi tarihine genel bir bakışla değinilmiştir. Çalışmanın“Birinci Bölümü”üç ana başlıktan oluşmaktadır. Birinci başlıkta Modern Suriye romanının ortaya çıkmasını hazırlayan faktörler, XIX. yüzyılın ikinci yarısında ve XX. yüzyılın başlarında roman yazıcılığına katkıda bulunan basın ve çeviri etkinlikleri, bilimsel kurumlar ve üniversiteler ele alınmıştır. İkinci başlıkta Suriye romanının doğuşu, genel olarak Suriye'deki edebi hareketlerin gelişimi ve özellikle bazı karakterlerin vurgulanmasıyla Suriye romanının önemli özellikleri ortaya konulmuştur. Üçüncü ve son başlıkta 1930'lu yıllarda Suriye romanında ortaya çıkan tarihsel roman akımı ve bu akımın temsilcisi olan Mar'rûf Arnâût'un romanları, roman yazıcılığında Romantizm akımı ve bu akımın temsilcisi olan yazar Şekîb Cebrî'nin romanları da incelenmiştir. Çalışmanın“İkinci Bölümü”nde Suriye bağımsızlık dönemi ile İsrail savaşı arasındaki döneme odaklanarak dönemin Suriye romancıları üzerindeki etkisi ve bu etkinin mahiyeti ele alınmıştır. Ayrıca bu dönemde yazılan romanların sayısı ve türü hakkında bilgi verilerek bunları etkileyen koşullar incelenmiştir. Bu dönemde ortaya çıkan Realizm, Sembolizm, Egzistansiyalizm, Modernizm gibi çağdaş Suriye romanın başlıca akımları ele alınmış ve bu akımları temsil eden bazı önemli romanlar incelenmiştir. Takip eden süreçte Realizm akımını temsil eden“Makâtibu'l-gerâm”, Sembolizm akımını temsil eden“Fi'l-Menfâ”ve yeni akımı temsil eden“Şitâu bahrin yâbis”gibi bazı önemli romanlar üzerinde detaylı inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper deals with the modern Syrian novel between the post-independence period (1946) and the Arab-Israeli war (1967). For this reason, it focused on elite novels representing the movements that emerged in the literary scene of the period. In this study, the situation of this period and its effects on modern Syrian literature in later stages, the effects of political and social conditions of Syria on the novelist of Syria were examined. The study consists of two parts. In the introduction, the importance of the study, its aims, methodology and boundaries have been discussed and the political history of modern Syria in the 20th century has been mentioned with a general view. The first part of the study consists of three main topics. In the first chapter, factors that prepared the emergence of Modern Syrian novel, press and translation movements in the second half of the nineteenth century and early 20th century, scientific institutions and universities were discussed. In the second chapter, the emergence of the Syrian novel, the developments of literary movements in Syria in general and particularly important aspect of the novel were set forth with an emphasis on some of the characters. In the third and last chapter, the novels of the historical novel which emerged in the thirties of the twentieth century and the novels of Marouf Arnaout, the representative of this movement, romanticism in the novel and the representative of this movement novelist Shakib Jabri's novels were examined. In the second part of the study, by focusing on the period between the independence period and the Israeli war, the influence and the nature of the period on the Syrian novelists were discussed. Also information about the number and type of novels written in this period and the conditions affecting them were examined. The main currents of the contemporary Syrian novel such as Realism, Symbolism, Existentialism and Modernism, which emerged during this period were discussed and some important novels representing these movements were focused on. In the following period, focused on some important novels representing open and influential currents such as“Macabateb Al Gharam”that represents the realism movement,“el-Mesabihul-zurk”that represents the socialize current,“fil menfa”that represents the symbolism and“Şitau bahrin yabıs”that represents the new current. In the study conducted on Modern Syrian novels, which can be reached during the study period, significant results have been reached according to the purpose of the study.