Maksiller birinci molar dişlerin meziobukkal kök kanalının kurvatür açısının apikal foramen konfigürasyonuyla ve cinsiyetle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the curvature angle of the mesiobuccal root canal of the maxillary first molars and the apical foramen configuration and gender
  1. Tez No: 763277
  2. Yazar: FATMA NUR YİĞİTÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERPER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızın amacı maksiller birinci molar dişlerin çeşitli morfolojik özelliklerini ve meziobukkal kök kanalının kurvatür açısının cinsiyet ve apikal foramen konfigürasyonuyla ilişkisini KIBT kullanılarak değerlendirmektir. Çalışmada 250 adet dişin KIBT görüntüleri incelenmiştir. Meziobukkal kök kanalının kurvatür açısı Schneider yöntemine benzer şekilde ölçülmüş ve kurvatürün başladığı kök bölgesi (koronal-orta-apikal) ve kurvatür yönü belirlenmiştir. MB2 varlığı, apikal foramen sayısı, kanalların birleştiği kök bölgesi değerlendirilmiş ve kanalların birleşme mesafesi, kanallar arası mesafe, kron boyu ve kök boyu ölçülmüştür. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare Analizleri ile, bağımsız iki grup arasında sayısal değişken yönünden karşılaştırmalar Independent Samples t Test ile yapılmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir. Tek kurvatürlü ve apikal foramen sayısı 2 olan dişlerin kurvatür açısı ortalaması anlamlı olarak daha yüksektir (p˂0,05). Cinsiyetler ile kanal kurvatür açı ortalamaları ve apikal foramen sayısı arasında anlamlı bir ilişki yoktur (p˃0,05). Kurvatür en çok orta üçlüde başlamaktadır. En çok görülen kurvatür yönü distaldir. MB ve MB2 sırasıyla en çok orta, apikal ve koronal üçlüde birleşmektedir. Erkek hastalarda kanalların birleşme mesafesi anlamlı bir şekilde daha yüksektir (p=0,015).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate various morphological features of maxillary first molars and the relationship of curvature angle of the mesiobuccal root canal with gender and apical foramen configuration using CBCT. CBCT images of 250 teeth were examined. The curvature angle of the mesiobuccal root canal was measured similarly to the Schneider method, and the root region where the curvature began (coronal-middle-apical) and the curvature direction were determined. The presence of MB2, the number of apical foramen, the location where the canals join were evaluated and the joining distance of the canals, interorifice distance, crown and root length were measured. Relationships between categorical variables were made with Chi-square Analysis, comparisons between two independent groups of numerical variables were made with Independent Samples t Test. Relationships between numerical variables were evaluated with the Pearson correlation coefficient. The mean angle of curvature of teeth with a single curvature and 2 apical foramen was significantly higher (p˂0.05). There's no significant relationship between genders, mean canal curvature angle and apical foramen number (p˃0.05). Curvature most commonly begins in the middle third. The most common direction of curvature is distal. The MB and MB2 join in the middle, apical and coronal third, respectively. The joining distance of the canals is significantly higher in males (p=0.015).