Arap dilinde istişhâd olgusu ve Hatîb el-Kazvînî'nin Telhîsü'l-Miftâh adlı eserinde istişhâd referansları
The phenomenon of quotation in the Arabic language and quotation references from al-Hatip al-Kazvini's Telhisul-Miftah
- Tez No: 763461
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÜNDÜZÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
İstişhâd, Arap dilini harici etkilerden korumak amacıyla oluşturulmuş bir disiplin olarak kural ve sınırları dil âlimleri tarafından belirlenmiştir. İstişhâdın tanımı, çeşitleri ve uyulması gereken kurallar bu disiplin içerisinde belirlenmeye çalışılmıştır. Bu süreçte farklı açıklamalar neticesinde farklı ekoller oluşmuştur. Aynı zamanda nahv, sarf, sözlükbilim ve belâgat gibi Arap dilinin farklı alanlarında istişhâdın kurallarının nasıl olması hakkında çeşitli çerçeveler belirlenmiştir. Bu çalışmada genel olarak Arap dilinde istişhâd olgusunun kural ve sınırları ile istişhâd türlerinin ortaya konması sağlanmıştır. Telhîsü'l-Miftâh adlı eserde istişhâd olgusunun tartışılması ile ise özel olarak;“Belâgat alanında istişhâd olgusu nasıldır?”sorusunun cevabı araştırılmaya çalışılmıştır. Buna göre Telhîsü'l-Miftâh adlı eserde Kur'ân, hadîs ve şiir ile istişhâd, detaylarıyla işlenmiştir. Âyet ve hadîs ile istişhâd eserde ne sıklıkta kullanıldıkları noktasından ele alınmıştır. Şiir şevâhidlerinin hangi tabakadaki şairlerden alındığı, bu şairlerin aslen nereli oldukları ve eserde şiirlerine ne sıklıkla başvurulduğu gibi noktalardan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The quotation is a phenomenon that is created to preserve the Arabic language from external influences and whose rules and boundaries are determined by language scholars as a discipline. The definition, types, and rules to be followed of the quotation are tried to be determined in this discipline. During this process, different cults have been formed as a result of different explanations. Various frameworks are determined about how the rules should be in different areas of the Arabic language such as syntax, grammar, lexicology, and rhetoric also. This study in general, aims to provide the rules and boundaries of the quotation phenomenon and quotation types in the Arabic language. With the discussion of the quotation phenomenon, specifically, the answer is sought to the question“How is the quotation phenomenon in the area of rhetoric?”in the book named as Telhîsü'l-Miftâh. According to this, Qur'an, hadith, and poetry with the quotation are processed with all the details in the book of Telhîsü'l-Miftâh. The verse of the Qur'an and hadith with the quotation is discussed in the point of how often they are used in the aforementioned book. In the book, the points are analyzed such as poem evidence taken from which poet layers, where these poets are originally from, and how often their poems are appealed.