Onkoloji hasta ve yakınlarının manevi ihtiyaçlarının belirlenmesi, değer odaklı manevi güçlenme ve bakım programının psikolojik sağlıklarına, Tanrı algısı düzeylerlerine ve elektroensefalogramlarına etkisi (Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Şehir Hastanesi örneği)
Determination of spiritual needs of oncology patients and their relatives, effects of value-focused spiritual empowerment and care program on psychological health, God perception levels and electroencephalograms (Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital, Ankara City Hospital example)
  1. Tez No: 763477
  2. Yazar: FUNDA ELDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN ELSHARKAWY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Nöroloji, Onkoloji, Religion, Neurology, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu çalışmanın amacı, hasta ve hasta yakınlarının manevî gereksinimlerini tespit etmek, bu gereksinimleri karşılayacak içeriklerden oluşmuş manevî bakım programını uygulamak, uygulanan programın TAÖ ve KSE puanları ve EEG çekimleri ile etkililiğini göstermektir. Bu etkililiği ön-test, son-test izleme testi üzerinde görmek bu araştırmanın içeriğini oluşturur. Araştırmanın birinci bölümünde; manevi ihtiyaçlarının belirlenmesi, belirlenen ihtiyaçlara göre manevi bakım programı planlanması için Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştıma Hastanesi Hematoloji Bölümünde yatan 26 hasta ve hasta yakınına KSE ve TAÖ uygulanmış, buradan çıkan sonuçların yönlendirmesi ile ikili görüşmeler yapılmış elde edilen veriler kategorize edilmiştir. Hasta ve yakınlarının bu amaçla planlanan on üç oturum içeren DOMAB programı“korku yönelimli Tanrı algısı ve olumsuz dini/manevi baş etme”yerine“sevgi yönelimli Tanrı algısı ve olumlu dini/manevi baş etme”tutumunu kazanmalarına katkı sağlayacaktır. DOMAB programının uygulandığı tema odaklı grup toplantılarında özsevgi, niyet, affetme-tövbe, özveri, sabır, olumlu düşünme, hayatın anlamı-anlamlandırma, bilgelik-mutluluk, kendini bilme- tek başınalık, dua, takva- tevekkül, şükür, sevgi, barış gibi başlıklar ele alınmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında; belirlenen manevi bakımı uygulamak ve etkililiğini ölçmek için Ankara Şehir hastanesi onkoloji bölümünde ki 40 deney grubu ve 40 kontrol grubu olmak üzere toplamda 80 hasta ve hasta yakınından oluşan bir çalışma grubu belirlenmiştir. Deney grubuna Tanrı algısı Ölçeği, Kısa Semptom Envarteri uygulanmış ve EEG çekimi yapılmıştır. DOMAB programı uygulandıktan sonra ön testler tekrar edilmiş ve deney grubunda anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç olarak hasta ve hasta yakınlarına uygulanan manevi bakım programının etkililiği TAÖ, KSE, EEG sonuçlarında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the spiritual needs of the patients and their relatives, to implement spiritual care programme consisting of content that will meet these needs, to show the effectiveness of the applied programme with God Perception Scale, Brief Symptom Inventory scores and EEG imaging. Observing this effectiveness on pre-test and post-test monitoring test constitutes the content of this research. In the first part of the study, in order to determine their spiritual needs and to plan a spiritual care programme according to the determined needs, BSI and GPS were applied to 26 patients hospitalized in Haematology Department, Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital and their relatives; bilateral meetings were conducted with the guidance of the outcomes, and the data obtained were categorized. DOMAB program, which include thirteen sessions planned for this purpose, it will contribute to their attitude of love orientation and perception of God and positive religious coping rather than orientation of fear, perception of God and negative religious coping; In thematic group meetings where the DOMAB program is applied, titles such as self-love, intention, forgiveness – repentance, self-sacrifice, patience, positive thinking, Aritmetik Ortalamaing of life, wisdom – happiness, self-awareness – solitude, prayer, taqwa – tawakkul, gratitude, love, peace are discussed. In order to apply spiritual care determined in the second part of the study and to measure its effectiveness, a study group consisting of 80 patients and their relatives, 40 of whom are experimental group and 40 of whom are control groups, was determined in the oncology department of Ankara City Hospital. The experimental group was implemented perception of God and brief symptom inventory, and EEG imaging was implemented. Following the application of DOMAB, pre-tests were repeated and a significant difference was found in the experimental group. As a result, the effectiveness of spiritual care programme implemented to the patients and their relatives was observed in the results of GPS, BSI and EEG.