Postmenopozal kadınlarda kemik mineral yoğunluğunun solunum fonksiyonları ve egzersiz kapasitesi ile olan ilişkisi
The relationship of bone minerals density with respiratory functions and exercise capacity in postmenoposal women
  1. Tez No: 763491
  2. Yazar: ÖYKÜNUR CANSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİRHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın birincil amacı; postmenopozal kadınlardaki kemik mineral yoğunluğunun solunum fonksiyonları ve egzersiz kapasitesi ile bir ilişkisi olup olmadığını araştırmaktır. İkincil amaç ise postmenopozal kadınların postürünün kemik mineral yoğunluğu ve solunum fonksiyonları ile ilişkisinin belirlenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Aliağa Devlet Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne başvuran postmenopozal kadın hastalardan lomber veya femoral bölgede osteopenisi veya osteoporozu olan 81 hasta çalışmaya dahil edildi. Lomber ve femoral bölgelerdeki kemik mineral yoğunluklarının belirlenmesi için T ve Z skorları kaydedildi. Fiziksel aktivite düzeylerini, egzersiz kapasitelerini ve postürlerini değerlendirmek için sırasıyla Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu, altı dakika yürüme testi (6DYT), New York Postür Skalası (NYPS) kullanıldı. Solunum fonksiyonlarını değerlendirmek (FEV1, FVC, PEF) için ise spirometre cihazı (ZAN 100, Avusturya) kullanıldı. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 57,6 ± 6,7 yıl olarak hesaplandı, ortalama 6 DYT yürüme mesafeleri 385,07 ± 54,65 metre bulundu. Hastaların femoral bölge T skorlarının 6 DYT yürüme mesafeleri ile pozitif yönlü ilişkili olduğu gözlemlenirken (p0,05). Lomber bölge T skorlarının fiziksel aktivite düzeyleri ile arasında pozitif yönlü ilişki bulunurken (p0,05). Hastaların postürleri ile lomber ve femoral T skorları ve solunum fonksiyonları arasında herhangi bir anlamlı ilişki olmadığı bulundu (p> 0,05). SONUÇ: Çalışmamıza katılan postmenopozal osteopenili veya osteoporozlu kadınlarda egzersiz kapasitesinin azaldığı tespit edilmiştir. Femoral bölge kemik mineral yoğunluğu ile egzersiz kapasitesinin ilişkili, fiziksel aktivite düzeyleri ile lomber bölge kemik mineral yoğunluğunun ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Hastaların solunum fonksiyonları (FVC, FEV1, PEF) normal değerlerde bulunmuştur. Solunum fonksiyonları ile kemik mineral yoğunluğu ve postür analizi arasında bir ilişki yoktur. Bu durum çalışmamıza katılan hastaların kemik mineral yoğunluklarındaki azalmanın ve bu duruma ek olarak postürdeki bozulmaların solunum fonksiyonlarını etkileyecek düzeyde olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Benzer bir çalışma osteopenisi olan hastalar dışlanarak yalnızca osteoporoz ve şiddetli osteoporozu olan hastalarda yapılabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The primary aim of this study; to investigate whether there was a relationship between bone mineral density and respiratory functions and exercise capacity in postmenopausal women. The secondary aim was to determine the relationship of postmenopausal women's posture with bone mineral density and respiratory functions. MATERIALS AND METHODS: Among postmenopausal female patients who applied to Aliağa State Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Polyclinic, 81 patients with osteopenia or osteoporosis in the lumbar or femoral region were included in the study. T and Z scores were recorded to determine bone mineral densities in the lumbar and femoral regions. The International Physical Activity Questionnaire Short Form, the six-minute walk test (6MWT), and the New York Posture Scale (NYPS) were used to evaluate physical activity levels, exercise capacities, and postures, respectively. Spirometry device (ZAN 100, Austria) was used to evaluate respiratory functions (FEV1, FVC, PEF). RESULTS: The mean age of the patients was calculated as 57.6 ± 6.7 years, the mean 6 MWT walking distance was 385.07 ± 54.65 meters. While it was observed that the patients' femoral region T scores were positively correlated with 6 MWT walking distances (p0.05). While there was a positive correlation between lumbar region T scores and physical activity levels (p0.05). It was found that there was no significant relationship between the postures of the patients, lumbar and femoral T scores and respiratory functions (p> 0.05). CONCLUSION: It was determined that exercise capacity decreased in postmenopausal women with osteopenia or osteoporosis who participated in our study. It has been determined that femoral region bone mineral density and exercise capacity are related, and physical activity levels and lumbar region bone mineral density are related. Respiratory functions (FVC, FEV1, PEF) of the patients were found to be normal. There is no relationship between respiratory functions and bone mineral density and posture analysis. This may be due to the fact that the decrease in bone mineral density of the patients participating in our study and, in addition to this, the deterioration in posture did not affect respiratory functions. A similar study can be performed only in patients with osteoporosis and severe osteoporosis, excluding patients with osteopenia.