Interpretation of airline company commercials using hofstede's cultural dimensions: Examples of Turkish Airlines, Lufthansa and Sunexpress
Havayolu şirket reklamlarının Hofstede'nin kültürel boyutları ile yorumlanması: Türk Hava Yolları, Lufthansa ve Sunexpress örnekleri
- Tez No: 763490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE KUŞAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Hava Yolları, Lufthansa ve SunExpress YouTube reklamlarını Hofstede'nin Kültürel Boyutları temelinde açıklamaktır. Her üç havayolunun da sosyal medyaya yönelik farklı pazarlama stratejileri ve yaklaşımları bulunmaktadır. Bu çalışma için özellikle YouTube kanallarının verileri ve güvenlik, spor etkinliği, ulusal odaklı ve uluslararası odaklı olmak üzere dört başlık altında toplanan videolar havayollarının YouTube kanallarına verdiği önemi karşılaştırmak ve seçilen videolarda Hofstede'nin kültürel boyutlarını izlemek amacıyla kullanılmıştır. Her ne kadar havayollarının farklı türden reklamları başka çalışmalarda çeşitli şekillerde incelenmiş olsa da özellikle YouTube'u ana sosyal medya olarak kullanmak bu bağlamda hiç düşünülmemiştir. Bu nedenle, bu çalışma ve bundan yola çıkarak üretilecek olanlar, havayollarının pazarlama departmanlarındaki zihinleri şekillendirmek için büyük bir fırsata sahiptir. Sonuçlar, özellikle ulusal odaklı videoların ülkenin kültürel özelliklerini içerme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Türk Hava Yolları YouTube kanalına ve video çeşitliliğine büyük emek verirken, Lufthansa izlenme sayısı, abone sayısı, video çeşitliliği vb. konularda biraz geride kalmıştır. SunExpress, ulusal odaklı videolarda hem Türkiye'nin hem de Almanya'nın kültürel izlerini vurgulamaktadır, ancak düşük bütçeli bir havayolu olmasının ve iki bayrak taşıyıcı havayolundan farklı önceliklere 8 sahip olmasının diğer iki havayoluyla karşılaştırılmasının sağlıklı olmadığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda sürekli değişen pazarlama alanında insan kaynakları, işletme, sosyoloji ve psikoloji dahil olmak üzere disiplinler arası bir yaklaşımın benimsenmesinin önem taşıdığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain Turkish Airlines, Lufthansa and SunExpress commercials on YouTube on the basis of Hofstede's Cultural Dimensions. All three airlines have different marketing strategies and approaches to social media. For this study, specifically, their YouTube channels' data and the videos gathered under four topics, safety, sport event, national oriented and international oriented, have been used to compare the airlines' given importance to their YouTube channels and to trace the cultural dimensions of Hofstede in the selected videos. Even though, the different kind of advertisements of airlines have been studied in various ways in previous studies, especially using YouTube as the main social media has never been considered in this context. That's why this study and the ones will be generated accordingly have a great possibility to shape the minds of marketing departments of the airlines. The results have shown that especially the national oriented videos tend to include cultural features of the country. While Turkish Airlines puts great effort on its YouTube channel and the diversity of the videos, Lufthansa is a little bit behind on the number of views, subscribers and the range of the video types etc. SunExpress 10 also emphasizes the cultural traces of both Turkey and Germany in the national oriented videos, however, it has been found that its being a low-cost carrier and having different priorities than two flag carries makes it not logical to compare it to other two airlines. In this direction, embracing an interdisciplinary approach in marketing including human resources, business administration, sociology and psychology is vital in this constantly changing environment.