Sequential analysis of frame type structures
Çerçeve türü yapılarda sırasal analiz yaklaşımı
  1. Tez No: 76353
  2. Yazar: BABURHAN GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÇERÇEVE TÜRÜ YAPILARDA SIRASAL ANALİZ YAKLAŞIMI (Yüksek Lisans Tezi) Babürhan GÜRSES GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1998 ÖZET Çerçeve türü yapılarda inşaat aşamasında görülen kademeli yükleme olgusu tasarım aşamasında nadiren göz önüne alınmaktadır. Yapının kendi ağırlığının bina üzerindeki deplasman etkisini, inşaat süreci boyunca kademeli olarak gerçekleştirmesi prensibine dayanan kademeli yüklemenin özellikle çok katlı ve planda rijitlik açısından düzensiz yapılarda etkili olacağı öngörülmektedir. Bu çalışma kapsamında kademeli yükleme olgusunu dikkate alan ve inşaat aşamalarına paralel ilerleyen bir analiz yaklaşımı geliştirilmiştir. Söz konusu yaklaşımın doğası gereği bilgisayarlı çözümü zorunlu kılması nedeni ile bu tür analiz yapabilecek bir analiz yazılımı geliştirilmiştir. Geliştirilen analiz programı ile çeşitli örnekler çözümlenmiş, sonuçlar bu konuda yapılan diğer çalışmalar ile de karşılaştırılmıştır. Sırasal analiz yaklaşımı olarak adlandırılan bu yaklaşımın konvansiyonel yaklaşım ile arasındaki fark ortaya konmuştur. Bilim Kodu : 624-03-02 Anahtar Kelimeler : Kademeli yükleme, çerçeve, yapısal çözümleme. Sayfa Adedi : 111 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Sinan ALTIN
Özet (Çeviri)
SEQUENTIAL ANALYSIS APPROACH FOR FRAME TYPE STRUCTURES (M. Sc. Thesis) Babürhan GURSES GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGY January 1998 ABSTRACT Sequential gravity loading, which is observed in frame type of structures during construction process, is seldom taken into account by designers. Sequential gravity loading, which is actually the instantaneous and step-wise realisation of the displacements caused by the self weight of the constructed part of the frame structure, is known to be more effective on multi-story buildings and on buildings having a biased distribution of rigidity throughout the building plan. A new analysis approach based on sequential gravity loading and advancing parallel to the construction process was devised. Since the nature of this new approach necessitates computer solution, a software implementation of the method was developed. Different numerical examples were analysed by the software developed, and the results were compared to those found by other parties who had worked on the subject. Basic differences between the new method, which was named as sequential analysis, and the conventional approaches were determined and stated. Science Code Keywords Number of pages Advisor 624-03-02 Sequential gravity loading, frames, structural analysis. Ill Assoc. Prof. Dr. Sinan ALTIN