Kesmeye karşı etriyelerle güçlendirilmiş/onarılmış dikdörtgen kirişlerin davranışı
- Tez No: 76352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yeterli kesme dayanımına sahip olmayan betonarme kirişlerde kesme dayanımı yetersizliğinin giderilmesi için uygulamada kullanılan en yaygın güçlendirme/onarım yöntemlerinden biri de dıştan etriye yerleştirilmesi tekniğidir. Bu çalışmanın amacı kirişlere dıştan yerleştirilen etriyelerin kiriş davranış ve dayanımları üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Kesme açıklığı etkili yüksekliğinin 4 katı olan S adet dikdörtgen kesitli model kiriş test edilmiştir. Deney elemanlarının davranışları dış etriye çokluğu ve işlem türü (güçlendirme/onaran) gibi ana değişkenlere göre incelenmiştir. Elde edilen deney sonuçlan ile yöntemin dayanım, rijitlik, süneklik üzerindeki etkileri tartışılmış ve değerlendirilmiştir. Deney sonuçlan güçlendirme ve onarım yönteminin çok etkin olduğunu ortaya koymuştur. Dıştan yerleştirilen U biçimindeki etriyeler kiriş çevresine sanlarak kiriş üstünden lamalara sabitlenmiştir. Dış etriyelerin, elemanda davranışı değiştirerek eğilme davranışım hakim kıldıklan, kesme çatlaklarım başanlı bir biçimde kontrol ettikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the techniques used to provide additional shear strength to repair and strengthen reinforced concrete beams, which have inadequate shear reinforcement, in the use of external stirrups. The aim of this study is to investigate experimentally the influence of external stirrups on the behaviour and strength of the beams. Five specimens (rectangular section) with shear span to effective depth ratio 4 have been tested. The behaviour of the test specimens were studied according to the basic variations such as; the amount of external stirrups and the type of intervention (strengthening or repair). The test results were examined so as to indicate the influence of the technique on strength, rigidity and ductility of beams. The test results show that strengthening and repair technique is very effective. U shape shear reinforcement, which were situated at the outer part of the beam, were wrapted around the beam then fixed to the steel plates. External stirrups improve shear behaviour thus lead to flexural failure and control shear cracks succesfully.