Çok kullanıcılı Li-Fi ağları
Multi user Li-Fi networks
  1. Tez No: 763582
  2. Yazar: AHMET FETULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Light Fidelity (Li-Fi), ışık yayan diyotlar (Light Emitting Diode-LED) aracılığı ile verilerin aktarıldığı görünür ışık iletişimine (Visible Light Communication-VLC) dayalı bir kablosuz haberleşme teknolojisidir. Aydınlatma ile haberleşmenin birlikte kullanılabilmesi fikriyle bu alanda yapılan çalışmalar yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında oda için yeterli aydınlatma miktarı sağlanarak, yüksek hızlı veri transferi sağlamak için iletişim LED'lerinin (Communication LEDs-C-LEDs) seçiminde öğretme öğrenme tabanlı optimizasyon (Teaching Learning Based Optimization-TLBO) algoritması uygulanmıştır. Tasarlanan iç mekân haberleşme modelinde aç kapa anahtarlama (On Off Keying-OOK) modülasyon tekniği kullanılmıştır. LED'lerden aktarılan verilerin alıcıya gecikmeli ve yansımalı ulaşacakları göz önüne alınarak temel incelemeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada ilk kez TLBO algoritması kullanılarak, kullanıcılar için C-LED seçimi yapılmış, yansımalardan ve gecikmelerden dolayı alıcıya ulaşan sinyallerden kaynaklı semboller arası girişim (Inter Symbol Interference-ISI) azaltılarak SNR kalitesi artırılmıştır. Sisteme TLBO algoritması uygulanması ile 1Gbit/s'lık veri hızında kesintisiz ve kaliteli iletişim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Light Fidelity (Li-Fi) is a wireless communication technology based on Visible Light Communication (VLC) in which data is transmitted through light-emitting diodes (Light Emitting Diode-LED). With the idea of using lighting systems for communication, studies in this field become widespread. In order to provide high-speed data transfer and sufficient illumination for the room, Teaching Learning Based Optimization (TLBO) algorithm is used to select communication LEDs (C-LEDs), in the study. On-Off Keying (OOK) modulation technique is used in the designed communication model. Basic examinations are carried out by considering the delay of the LED lights and reflective access of the LED lights to the receiver. In the study, for the first time, the TLBO algorithm is used for C-LED selection, and SNR quality is increased by reducing the Intersymbol Interference (ISI) caused by the signals reaching the receiver due to reflections and delays. By appling the TLBO algorithm to the system, uninterrupted and high-quality communication at a data rate of 1Gbit / s is achieved.