The social return of investment metrics: Successful social media measurement
Sosyal medyada yatırımın geri dönüşüm metrikleri : Başarılı sosyal medya ölçümü
  1. Tez No: 478380
  2. Yazar: YASEMİN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dünya ekonomisi bugüne kadar ihtiyaçlara, yeniliklere, savaşlara ve trendlere dayalı olarak kurulmuştur. Birincil sektör adım attı, sanayi gelişimi 2000'li yıllara ekonomiyi yönlendirdi ve şimdi, bugün internet eğilimler doğrultusunda şekillendiriyor. Birisi bir yatırım yapmak isterse, borsa ya da döviz kuru için tıklamak çok basit, eğer birisi bir ev kiralamak istiyorsa, birinin çevrimiçi alışverişte sörf yapması halinde birkaç dakika sürer, pek çok seçenek vardır. Noktaya kadar satın almak çok kolay olmuştur. Bu nedenle, şirketler ve firmalar rakiplerinden öne çıkmak için e-ticarete önem vermeye başlamışlardır. Günümüzde neredeyse tüm markalar / şirketler tüketicilere online satış hizmetleri sunmakta ve bu büyük pazarda hayatta kalmanın anahtarlarından birisi sosyal medya ağlarını yönetmek ve bu araçları tüketicilere yönlendirmektir; Facebook, Twitter, Instagram, YouTube vb. Sosyal ağ analizi, pazarlama disiplinine düzenli olarak ilgi duyan bir konudur. Sosyal medya günümüzde bir eğlence ve iletişim alanı olmaktan çok öte bir hal almaya başladı. Dünyanın dört bir köşesinden milyonlarca insanı içinde barındıran Facebook, Twitter, Instagram gibi popüler sosyal medya siteleri reklam verenlerin de ilgi alanı haline geldi. Sosyal medya artık hayatımızın temel parçalarından biri oldu. Bir işveren, birisini işe alırken bile ilk olarak o kişinin sosyal medya hesabını inceleyip çeşitli değerlendirmelerde bulunabiliyor. İşveren, para vereceği kişiyi sosyal medya hesabına göre seçtiği gibi para kazanmak için de sosyal medyayı bir araç olarak kullanabiliyor. Sosyal mecralar üzerinden para karşılığı reklam işleri başladı başlayalı bu reklamların yatırımcıya geri dönüşü sürekli araştırıldı ve incelendi. Zaman zaman manipülasyona uğrayan veriler ile reklam veren ve yatırımcı kaldırılsa da günümüzde sosyal medyadaki reklam kampanyasının sonuçları çeşitli yollarla daha sağlıklı analiz edilebiliyor ve sosyal medya kampanya ROI hesaplama işlemi daha doğru sonuçlar veriyor. Reklam için yaptığınız harcamanın size geri dönüş kazandırmasına yönelik hesaplamalardan çıkan sonuçlara“ROI”denmektedir. Return of Investment açılımının kısaltması olan ROI, yapılan bir yatırımın yatırımcısına geri dönüş olarak ne kazandırdığını söyleyen bir kavramdır. ROI oranı ile yaptığınız bir yatırımdan ne kadar kar ettiğinizi ya da ne kadar zarar ettiğinizi öğrenebilirsiniz. Bir sokağa koyduğunuz afiş sadece o sokaktan geçen insanlar tarafından görülebilirken sosyal medya sitelerine başarılı bir hedefleme tercihi ile verilen reklamlar ise o alan ile ilgilenen bütün aktif kullanıcılar tarafından görülebilir. Sosyal medya reklamları hem ölçümleme hem geri dönüş açısından klasik reklamlardan daha çok avantaj sağlamaktadır. Klasik reklam anlayışına göre; sokaktaki bir bilboarda, bir gazeteye ya da bir televizyon kanalına reklam verdiğinizi varsayalım. Bu reklamın geri dönüşünü ölçümlemek oldukça uzun zaman alacak ve bu reklamların geri dönüşümünü öğrenene kadar oldukça büyük paralar harcamanız gerekecektir, geri dönüşümünü geç öğrendiğiniz bir reklam projesinin başarısız olduğunu ilk bakışta anlamak zor olacağı için başarısız olduğunuzu anlayana kadar aynı reklama yatırım yapmaya devam edersiniz. Diğer taraftan sosyal medyada verdiğiniz bir reklamın size geri dönüş olarak ne getirdiğini reklamı verdiğiniz andan itibaren ölçümleyebilirsiniz. Reklam için yaptığınız harcamanın size geri dönüş kazandırmasına yönelik hesaplamalardan çıkan sonuçlara“ROI”denmektedir. Return of Investment açılımının kısaltması olan ROI, yapılan bir yatırımın yatırımcısına geri dönüş olarak ne kazandırdığını söyleyen bir kavramdır. ROI oranı ile yaptığınız bir yatırımdan ne kadar kar ettiğinizi ya da ne kadar zarar ettiğinizi öğrenebilirsiniz. Markanız için yeni bir pazarlama hamlesine kalkışıyor ve dijital kanallar aracılığı ile taarruza geçiyor iseniz mobil video reklamları, doğal reklamcılık, programlı reklamcılık gibi mecralara ayırdığınız bütçelerin getirisini belirli oranda ölçmek kolaydır. Kağıt üzerinde doğru da görünebilir ancak bu fazla basite indirgenmiş düşünce yapısı yatırımın geri dönüş oranını yansıtmaktan uzak olacaktır (özellikle çok sayıda - düşük rakamlara satılan hızlı tüketim ürünleri pazarındaysanız). Büyük resmi görmek için görüntülenme, etkileşim, marka bilinirliği, marka imajı, web site ziyaretleri, lead formlarının doldurulma sayısı ve indirmeler gibi hikâyeyi bütünüyle anlatabilecek daha hassas metrikleri de hesaba katmanız gerekli. Yatırım getirisi (ROI), dijital pazarlama için de geleneksel pazarlama için de en önemli unsurlardan biri çünkü kampanyalarımızın bize para kazandırıp kazandırmadığını söylüyor. Kazandırmıyorsa bunun sebeplerini tespit etmek ve daha iyi hale getirmek üzere revize etmek oldukça kritik bir operasyon. Tabi bütün bunları yapabilmek için, dijital pazarlama kampanyalarımızda yatırımın geri dönüşünü verimli bir şekilde ölçmemiz lazım. Benim araştırma yaptığım soru,“Sosyal medyada yatırımın geri dönüş metrikleri: başarılı ölçümleme”ve kaynak ve referansları gözlemlediğim zaman aralığı 2010-2017 arasındadır.
Özet (Çeviri)
The world economy has been formed based on needs, innovations, wars, and trends until today. Primary sector became stepping stone, industrial development forwarded economy to 2000's and now, today, internet is shaping it with accordance to trends. If someone is aiming for an investment, clicking for stock market or F/X rate is too simple, if someone is looking for renting a house, it takes a few minutes to conclude, if someone is surfing for online shopping, there are many options to the point there it became too easy to buy. Therefore, companies and firms have started to put an emphasis to e-commerce to edge ahead from the competitors. Nowadays, almost all brands/companies are presenting online sales services to consumers, and one of the keys for surviving in this huge market is managing social media networks and guiding consumers with these tools; Facebook, Twitter, Instagram, YouTube etc. Today, social media is becoming more than a place of entertainment and communication. Popular social media sites such as Facebook, Twitter and Instagram, which house millions of people from all corners of the world, have also become the focus of advertisers. Social media is now an essential part of our lives. Even when an employer recruits someone, he can first review the person's social media account and make various assessments. The employer can use the social media as a tool to earn money as the person chooses according to the social media account. Monetary counterparts have begun advertising through social circles, and the return of these ads to investors has been constantly researched and examined. Although advertisers and investors are removed from manipulated data from time to time, the results of the advertising campaign in social media can now be analyzed more healthily in various ways and the social media campaign ROI calculation process gives more accurate results. The results from the calculations to give you the return that you spend on advertising are called“ROI”. The ROI, which is the abbreviation of Return of Investment, is a concept that tells what an invested investment is as a return to investor. With an ROI, you can see how much profit you make or how much you suffer from an investment you make. While the posters you put on a street can only be seen by people passing through that street, ads given to social media sites with a preference for successful targeting can be seen by all active users interested in that space. Social media ads offer more advantages in both measurement and return than classic ads. Social media ads offer more advantages in both measurement and return than classic ads. According to classical advertising concept; suppose you advertise on a billboard on the street, in a newspaper or on a television channel. It will take quite a long time to measure the return of this ad and you will have to spend as much money as you learn how to recycle these ads, and you will continue to invest in the same ad until you know you have failed because at first glance it is difficult to see that an advertising project failed. On the other hand, you can measure what an ad you give on social media brings back to you from the moment you advertise it. The return on each digital advertising campaign or ad investment you've made is crucial to your campaign metrics and future brand goals. Being able to measure your return on investment will help you in the same way that you will be new at the same time whether or not your campaign is efficient and where you should optimize your advertising campaigns. It is easy to measure in a certain way the budget of your budgets, such as mobile video ads, natural advertising, programmatic advertising, etc., as you try to make a new marketing move for your brand and go through digital channels. It may also be true on paper, but this excess base will be far less reflective of the rate of return on investment. You'll also need more granular metrics to capture the big picture, such as viewership, engagement, brand awareness, brand image, website visits, fill in lead forms, and downloads. Return on investment (ROI) is one of the most important factors for digital marketing as well as for traditional marketing because it tells us that our campaigns are not making money for us. If you do not earn it, it is a very critical operation to identify the causes and revise it to make it better. Of course, in order to be able to do all of these things, we need to efficiently measure the return on investment in our digital marketing campaigns. My research is,“The social return on investment metrics: successful social media measurement”, and the time interval that I am observing resources and references is between 2010 to 2017.