Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmeleri ışığında bayrak devletinin yetkileri ve yükümlülükleri
Jurisdictions and responsibilities of the flag state under International Law of the Sea Conventions
  1. Tez No: 763691
  2. Yazar: TACETTİN ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ERDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Günümüzde dünya ticaretinin yaklaşık %90'lık bölümü denizler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Gerçekten gelişen teknolojiler sayesinde“uzaklık”kavramının anlamını yitirdiği, denizaşırı yatırımların çoğaldığı ve deniz yoluyla yapılan ticaret hacminin her geçen gün arttığı dünyamızda, deniz ticaretinin en önemli öğeleri olan gemilerin kontrol altında tutulması büyük öneme sahiptir. Zira, yeterli derecede kontrol edilmeyen gemiler büyük çapta deniz kirliliğine ve denizlerdeki canlı türlerin yok olmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu durum, sadece deniz ticareti yapan kişileri değil, gemilerin üzerinde seyrettiği ve her an kirlenme tehdidiyle karşı karşıya kalan denizlerin gerçek sahibi olan tüm insanlığı ilgilendiren bir sorundur. İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu sorunlarla mücadelede en önemli yükümlülük, geminin bayrağını taşıma hakkına sahip olduğu bayrak devletlerine düşmektedir. İşte bu yükümlülüğü yerine getirebilmek için gerek ulusal ve uluslararası deniz alanlarında gerekse deniz çevresinin korunması, deniz canlı kaynaklarının korunması ve muhafazası, denizlerde can ve mal güvenliğinin sağlanması gibi konularda bayrak devletlerinin yetkilerinin ve yükümlülüklerinin tespiti çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Today, approximately 90% of world trade is carried out over the seas. Indeed, in our world where the concept of“distance”has lost its meaning, overseas investments have increased and the maritime trade is increasing day by day, it is of great importance to keep the ships, which are the most important elements of maritime trade, under control. Because the ships that are not adequately controlled can cause large-scale marine pollution and extinction of marine species. This is a problem that concerns not only people involved in maritime trade, but also all humanity, who are the real owners of the seas on which ships sail and are always threatened with pollution. The most important responsibility in dealing with these problems faced by humanity belongs to the flag states on which the ship flies. To fulfill this responsibility successfully, it is very important to determine the jurisdiction and responsibilities of the flag states in both national and international marine areas and on issues such as the protection of the marine environment, the protection and preservation of marine living resources, and the safety of life and property at sea.