Siyasal bilgilenmede online gazetelerin rolü ve etkinliği: Irak örneği
The role and effectiveness of online newspapers in political information: (Iraq example)
  1. Tez No: 763692
  2. Yazar: MOHAMMED HASSOON SALMAN DEYA ALDEEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Irak toplumundan bir örneklemin katılımıyla gerçekleştirilen bu araştırma, online gazeteciliğin siysal bilgilenmede rolünü ve etkinliğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Yüz yüze anket tekniği kullanılarak 400 katılımcıdan saha araştırması yöntemiyle veriler toplanmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sosyal medya araştırma bulguları, katılımcıların siyasal bilgilenmede gözden geçirmede en önemli gördükleri iletişim aracıdır. Çalışmanın sonuçları ayrıca, basılı gazete ve dergilerin (en az önemli) iken, online gazetelerin siyasal bilgi edinmede (az öneme) sahip olduğunu kanıtlamıştır. Çalışmanın sonuçları, katılımcılar için online gazete haberlerinin rolü ve etkinliğinin siyasal bilgi edinmede bir miktar önemli olduğunu göstermiştir. Ayrıca siyasi bilgi edinme araçları açısından en önemli aracın sosyal medya olduğu kanıtlanmıştır. Siyasi konulara ve gelişmelere ilgi açısından, çalışma örnekleminin %24,1'inin siyasi konulara büyük ilgi gösterdiği, %30'unun ilgilenmediği ve %46'sının orta düzeyde ilgi gösterdiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, çalışma örnekleminin siyasi konulara ve gelişmelere ilgi düzeyine göre verdiği yanıtlarda güçlü bir farklılık olduğunu göstermektedir. Siyasal bilgilenmede online gazetelerine güvenrililik açısından, çalışma örnekleminin %12,3'unun online gazetelere yüksek güvenrililik gösterdiği, %28,4'unun güvenmediği ve %59,6'sının orta düzeyde güvenrililik gösterdiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar sonucunda, çalışma örnekleminin siyasal bilgilenmede online gazetelerine güvenrililik düzeyine ilişkin yanıtlarında güçlü bir farklılık olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research, which was carried out with the participation of a sample from Iraqi society, aims to determine the role and effectiveness of online journalism in political information. Data were collected from 400 participants by field research method using face-to-face survey technique. The data collected in the research were analyzed using the SPSS program. Social media research findings are the communication tool that participants consider the most important in reviewing political information. The results of the study also proved that print newspapers and magazines are (least important) while electronic newspapers are (less important) in acquiring political information. The results of the study showed that the role and effectiveness of online newspaper news was somewhat important for participants in acquiring political information. In addition, it has been proven that the most important tool in terms of political information acquisition tools is social media. In terms of interest in political issues and developments, it was determined that 24.1% of the study sample showed great interest in political issues, 30% were not interested, and 46% showed moderate interest. These results show that there is a strong difference in the responses of the study sample according to the level of interest in political issues and developments. In terms of the reliability of online newspapers in political information, it was determined that 12.3% of the study sample showed high confidence in online newspapers, 28.4% did not trust and 59.6% had moderate trust. As a result of these results, it was revealed that there was a sharp difference in the responses of the study sample regarding the reliability of online newspapers in political information.