COVİD-19 geçirmiş bireylerde bilişsel fonksiyonlar, fonksiyonel kapasite, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yorgunluğun değerlendirilmesi
Evaluation of cognitive functions, functional capacity, HEALTHY lifestyle behaviors and fatigue in individuals with COVİD-19
  1. Tez No: 763733
  2. Yazar: SÜLEYMAN FURKAN HANGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KUNDURACILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: COVID-19 geçirmiş bireyler ile COVID-19 geçirmemiş bireylerin bilişsel fonksiyonları, fonksiyonel kapasiteleri, yorgunluk düzeyleri, uyku kalitesi, depresyon düzeyleri ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını karşılaştırmaktı. Gereç ve Yöntem: COVID-19 geçirmiş 40 birey araştırma grubuna, COVID-19 geçirmemiş 40 birey kontrol grubuna dahil edildi. Katılımcılarım gönüllü onam formu ve demografik bilgileri alındıktan sonra değerlendirmeye geçildi. Bilişsel fonksiyonları; Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği, Sözel Akıcılık Testi ve Sayı Menzili Testi ile, fonksiyonel kapasiteleri; 2 Dakika Yürüme Testi ve 1 Dakika Otur Kalk Testi ile, yorgunluk düzeyleri; Yorgunluk Şiddeti Ölçeği ile, uyku düzeyleri; Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile, depresyon düzeyleri; Beck Depresyon Envanteri ile, sağlıklı yaşam biçimi davranışları; Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arası veriler karşılaştırıldığında COVID-19 geçirmiş bireylerin Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği yönetici işlevler, dikkat ve toplam skoru, 2 Dakika Yürüme Testine göre fonksiyonel kapasitesi, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II fiziksel aktivite, kişiler arası ilişkiler, stres yönetimi ve toplam skoru COVID-19 geçirmemiş kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulundu(p0,05) Sonuç: Çalışmamızın sonuçları COVID-19'un bilişsel fonksiyonlar, fonksiyonel kapasite ve yorgunluk üzerindeki etkilerinin uzun dönem devam ettiğini göstermektedir. COVID-19'un uzun dönem etkileri göz önüne alındığında etkilediği bu parametreler için uygun rehabilitasyon programlarının planlanması ve COVID-19 geçirmiş bireylerin uzun dönemde takip edilmesinin faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the cognitive functions, functional capacities, fatigue levels, sleep quality, depression levels and healthy lifestyle behaviors of individuals who have had COVID-19 and those who have not had COVID-19. Materials and Methods: Forty individuals who had COVID-19 were included in the research group, and 40 individuals who had not had COVID-19 were included in the control group. After the voluntary consent form and demographic information of participants were obtained, the evaluation was started. Cognitive functions; Montreal Cognitive Assessment Scale, Verbal Fluency Test and Digit Span Test, functional capacities; 2 Min Walk Test and 1 Min Sit to Stand Test, fatigue levels; Fatigue Severity Scale, sleep levels; Pittsburgh Sleep Quality Index, depression levels; Beck Depression Inventory, healthy lifestyle; Healthy Lifestyle Behaviors-II Scale was evaluated. Results: When the data between groups were compared, the Montreal Cognitive Assessment Scale executive functions, attention and total score, functional capacity according to the 2 Minute Walking Test, Healthy Lifestyle Behaviors-II Scale physical activity, interpersonal relationships, stress management and total score was found to be significantly lower than the control group who did not have COVID-19 (p0.05) Conclusion: The results of our study show that the effects of COVID-19 on cognitive functions, functional capacity and fatigue continue for a long time. Considering the long-term effects of COVID-19, we think that planning appropriate rehabilitation programs for these parameters and long-term follow-up of individuals who have had COVID-19 will be beneficial.