Flor vernik uygulamasının poliasit modifiye kompozit rezinde pediatrik ilaç kullanımına bağlı renk değişimine etkisi
The effect of fluor varnish application on color change due to pediatric drug usage in polyacid modified composite resin
  1. Tez No: 763732
  2. Yazar: NURAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU HAZAR BODRUMLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Restoratif materyallerin uzun dönem estetik başarısında renk stabilitesi önemlidir ve hem içsel hemde dışsal faktörlerden etkilenmektedir. İçsel renklenmeler restoratif materyallerin özelliklerinden kaynaklanırken, dışsal renklenmeler ise yiyecek ve içeceklerin sık tüketimiyle ve renklendirici/katkı maddesi içeren süspansiyon veya şurupların kullanımıyla ilişkilendirilebilir. Flor vernik uygulaması ise koruyucu diş hekimliği uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Çalışmanın amacı, renksiz flor vernik uygulamasının, çeşitli pediatrik ilaç kullanımının poliasit modifiye kompozit rezin restoratif materyallerde oluşturduğu renk değişimi üzerine koruyucu etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla çalışmamızda poliasit modifiye kompozit rezin materyalinden diskler hazırlanarak flor vernik uygulamasına göre iki gruba ayrıldı. Gruplardan birine flor vernik uygulaması yapılırken, diğer gruba flor vernik uygulaması yapılmadı. Gruplar yapay tükürük, amoksisilin+klavulanik asit, sefuroksim aksetil, klaritromisin, parasetamol, ıbuprofen ve demir takviyesi ilaç solüsyonlarında bekletilmek üzere yedi alt gruba ayrıldı. Çalışmada disklerin, ilaç solüsyonlarına daldırma döngüsü öncesi ve sonrası 7., 14.,21.ve 28. günleri sonunda renk değişim değerleri spektrofotometre cihazı kullanılarak ölçüldü. Elde edilen veriler hesaplanarak veriler IBM SPSS V23 analiziyle istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuçlar incelendiğinde, demir takviyesi ilaç grubunda flor vernik uygulanması 28 gün boyunca poliasit modifiye kompozit rezinlerin renk değişimini önledi. Amoksisilin+klavulanik asit, sefuroksim aksetil ve parasetamol grubunda 14.gün sonunda flor vernik poliasit modifiye kompozit rezin restoratif materyallerde renk değişimini önlemediği gözlendi. Flor vernik uygulamasının çeşitli pediatrik ilaç kullanıma bağlı poliasit modifiye kompozit rezinlerin renk değişiminde koruyucu olarak faydalı olabileceği ve bu koruyucu özelliğinin belli süreye kadar etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Color stability is important in the long-term aesthetic success of restorative materials and is affected by both internal and external factors. Internal discolorations are due to the properties of the restorative materials. External discolorations can be associated with frequent consumption of food and beverages and the use of suspensions or syrups containing colorants/additives. Flour varnish application has an important place in preventive dentistry. This study aim to examine the protective effect of colorless flour varnish application on the color change on polyacid modified composite resin restorative materials caused by the use of various pediatric drugs. For this purpose, discs were prepared from polyacid modified composite resin material and divided into two groups: flour varnish was applied to one group and, flour varnish was not applied to the other group. The groups were further divided into seven subgroups and the samples were kept in artificial saliva, amoxicillin+clavulanic acid, cefuroxime axetil, clarithromycin, paracetamol, ibuprofen and iron supplement drug solutions. The color change values of the discs were measured using a spectrophotometer device before immersion in the drug solutions and on the 7th, 14th, 21th, and 28th days after the immersion. The obtained data were calculated and statistically evaluated using IBM SPSS V23 software. It was found that, the application of flour varnish in the iron supplement drug group prevented the color change of the polyacid modified composite resins for 28 days. In the amoxicillin+clavulanic acid, cefuroxime axetil, and paracetamol groups, the flour varnish did not prevent color change in the polyacid modified composite resin restorative materials at the end of the 14th day. It is thought that flour varnish application may be beneficial as a preservative in the color change of polyacid modified composite resins due to the use of various pediatric drugs, and this protective feature may be effective for a specific period of time.