Karotis cerrahisi sonrası kanama ve hematom komplikasyonunu azaltıcı cerrahi teknik ve yöntemlerin araştırılması
Investigation of surgical techniques and methods to reduce bleeding and hematoma complication after carotis surgery
  1. Tez No: 763745
  2. Yazar: MEHMET KEMAL GÜÇYETEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK ÖZKAYNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Karotis cerrahisi sonrası gelişen kanama ve hematom insidansı, şiddeti, risk faktörlerini, daha yüksek risk altındaki hasta gruplarını ve bu komplikasyonların revaskülarizasyon prosedürünün seçiminde dikkate alınmayı hak edip etmediğini belirlemek hedeflendi. Ayrıca hematom oluşumunu önlemek için yapılabilecek yöntemlerin (cerrahi ve medikal) etkinliği araştırıldı. Hastalar ve yöntemler: 1 Ocak 2017 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında kliniğimizde karotis arter cerrahisi uygulanan 492 vaka çalışmaya dâhil edildi. Hastaların demografik ve klinik verileri prospektif olarak elektronik ortamdaki veri tabanına kaydedildi. Değerlendirmeler retrospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın birincil sonlanım noktası yeniden girişimi gerektirecek hematomun meydana geldiği vakalardı. Hastalar demografik, antiplatelet ve antikoagülan tedavisi, anestezi tekniği, cerrahi metot ve yöntem, postoperatif yönetim ve stenoz derecesine göre kayıt altına alındı. Tüm prediktör faktörler tekli ve çoklu lojistik regresyon analizlerine dahil edildi. Bulgular: Revizyon gerektiren komplike boyun hematomu 48 vakada (%9,7) izlendi. Tek değişkenli analizlerde hastaların pre operatif dönemde ek hastalıkları arasında hipertansiyon öyküsünün olması revizyon gerektiren boyun hematomu ve kanamayla ilişkiliydi (16.6% vs.
Özet (Çeviri)
Background: It was aimed to determine the incidence, severity, risk factors of bleeding and hematoma after develop Carotid Surgery, patient groups at higher risk, and whether these complications deserve to be considered in the selection of revascularization procedure. In addition, the effectiveness of methods( surgical and medical) that can be done to prevent hematoma formation was investigated. Patients and methods: Between 1 January 2017 and 31 December 2021, 492 cases who underwent carotid artery surgery in our clinic were included in the study. Demographic and clinical data of the patients were recorded prospectively in the electronic database. The evaluations were carried out retrospectively. The primary endpoint of the study was cases in which a hematoma occurred that would require re-intervention. Patients were registered according to demographics, antiplatelet and anticoagulant therapy, anesthesia technique, surgical method and way, postoperative management and degree of stenosis. All predictive factors were included in the single and multiple logistic regression analysis. Results: Complicated neck hematoma requiring revision was observed in 48 cases (9.7%). In univariate analysis, the patients who have hipertension story among their comorbidities was related to neck haemotema that requires revision and bleeding (16.6% vs.