Design of negative group delay circuits with mos-onlyapplications
Mosfet uygulamaları ile negatif grup gecikmesi devre tasarımları
  1. Tez No: 763746
  2. Yazar: ONAT BALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZHAN ÇİÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, Akım Geri Beslemeli İşlemsel Yükseltici (CFOA), İşlemsel İletkenlik Yükseltici (OTA-C) tabanlı transempedans modlu NGD devresini kullanarak, tasarımın fiziksel boyutunu küçültmek için MOSFET'lere dayalı aktif NGD devreler tasarlandı. Buna ek olarak böyle bir analog elektronik devre tasarlamak için matematiksel bir yaklaşım sunuldu. NGD frekans çalışma aralığı ve NGD değeri arasındaki ilişki sunularak ve iyi tanımlanmış parametreler ile tasarımlar elde edildi. Hesaplamalar ve simülasyon sonuçlarıyla birlikte, laboratuvar ortamında deneysel bir doğrulama yapıldı. Bulgular, sistem kazanç değerine doğrudan bağımlı olmaksızın belirli bir frekans aralığında bir zaman ilerlemesinin sunulan devreler ile mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, active NGD circuits based on MOSFETs to decrease the physical size of the design using Current Feedback Operational Amplifier (CFOA), Operational Transconductance Amplifier (OTA-C) based voltage mode and transimpedance-mode NGD circuits have been designed. Moreover, a mathematical approach to design such analog electronic circuits have been demonstrated. The relation of the NGD frequency operation range and NGD value is presented and example designs are demonstrated using well-defined parameters. Along with the calculations and simulation results, an experimental verification is presented in a lab setting. The findings demonstrate that a time advance is possible in a specific frequency range without a direct dependence on the system gain value.