Evli çiftlerin kişilik profilleri ile eşlerini değerlendirmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between personality profiles and partner evoluation of married couples
- Tez No: 763844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YEŞİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Evlilik, kişinin bireysel süreçleri ile yakından ilgilidir. İlişkisel problemleri ön görmeye yarayan en önemli unsur kişilik yapısıdır. Kişilik özelliklerindeki farklılıklar, eşe olan davranış ve düşünceleri değiştirmektedir. Eşe dair yapılan değerlendirmeler de dolayısıyla evliliğe dair yapılan değerlendirmeyi yakından etkilemektedir.Bu araştırma genel tarama modelinde yaopılmış olup, evli bireylerin kişilik özellikleri ve eş değerlendirme boyutlarının arasındaki ilişkiyi incelemliştir. Araştırma 200 kişilik örneklem grubuyla yapılmıştır. Örneklem grubunun kişilik yapıları Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) kullanılarak değerlendirilmiştir. Eş değerlendirme faktörü ise Birtchnell Eş Değerlendirme Ölçeği (BEDÖ) verileriyle ölçülmüştür. VerilerinVerilerin analizi SPSS (Statistical Package fort he Social Sciences) 25 programı kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar, kişilik yapılarında histeri, psikotik sapma, kadınlık-erkeklik, hipomani ve sosyal içe dönmenin hem kadın hem de erkeklerde eş değerlendirmenin farklı boyutlarla istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki içinde olduğunu göstermiştir. Cinsiyete göre farklılaşmaya bakıldığında ise, sosyal içe dönme kadınlık erkeklik, bağımlılık, kopukluk ve kontrolcülük alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlılık görülmüştür. Katılımcıların kişilik yapıları ile eş değerlendirmeler arasında çeşitli ilişkilere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Marriage is closely related to the individual processes of the person. The most important element that serves to predict relational problems is personality structure. Differences in personality traits change the behavior and thoughts of the partner. The evaluations made about the spouse also closely affect the evaluation of the marriage. This research was published in the general screening model and examined the relationship between the personality characteristics and peer evaluation dimensions of married individuals. The research was conducted with a sample group of 200 people. The personality structures of the sample group were evaluated using the Minnesota Multifaceted Personality Inventory (MMPI). The partner evaluation factor was measured with Birtchnell Marital Partner Evaluation Scale (BMPES) data. The data were analyzed by using SPSS (Statistical Package fort he Social Sciences) 25 program. The results showed that hysteria, psychotic deviation, femininity-masculinity, hypomania and social introversion in personality structures had a statistically significant relationship with different dimensions of partner evaluation in both men and women. When the differentiation according to gender was examined, it was seen that there was a statistical significance in the sub-dimensions of social introversion, femininity, masculinity, addiction, disconnection and control. Various relationships were found between the personality structures of the participants and the peer evaluations.