Acil servise enfeksiyon nedeniyle başvuran hemodiyaliz ve renal transplantasyon hastalarının yatış endikasyonları ve prognozlarının retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of the indications and prognoses of hospitalization of hemodialysis and kidney transplant patients admitted to the emergency department DUE to infection
- Tez No: 763843
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Hemodiyaliz hastalarında üremik ortam vardır. Ayrıca böbrek nakilli hastalarda T lenfosit fonksiyonunun tedavide kullanılan immünosupresyon yapan ilaçlarla baskılanmasından dolayı lenfopeni bulunmaktadır. İmmünitenin hasarlı olduğu görülmektedir. Ayrıca bu hastaların klinik bulguları silik seyrettiğinden tanı konulması zorlaşmakta; bu da tedavide gecikmeye ve mortalitede artışa neden olmaktadır. Çalışmamızda hastanemiz acil servisine farklı enfeksiyon veya enfeksiyon dışı nedenlerle başvuran hemodiyaliz ve renal transplantasyon hastalarının enfeksiyon nedenleri, yatış endikasyonları ve uygulanan tedavilerin sağ kalım ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2017 ve Aralık 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran 18 yaş üstü, en az 1 yıldır hemodiyaliz (HD) tedavisi gören hastalar ve renal transplantasyon (RT) sonrası 1 yılını doldurmuş posttransplant hastaların tedavi yanıtını değerlendirmeye yetecek kadar klinik veriye erişilebilir olan hastalar dahil edilmiştir. Bu kapsamda yapılan dosya incelemeleri sonucunda toplamda 153 hasta verisine erişilmiştir. Enfeksiyon nedeni ile başvuran 79 HD ve 21 RT hastası, enfeksiyon dışı nedenlerle acil servise başvuran 37 HD ve 16 RT hastası dahil edilmiştir. Bulgular: HD ve enfeksiyon ile takip edilenlerde; ortalama yaş 62,913, %57'si erkek cinsiyet, etiyolojide %56,4 diyabetik nefropati (DN) ve eşlik eden en sık komorbid hastalığın %84,3 hipertansiyon (HT) olduğu görüldü. Juguler ven kateteri en sık kullanılan (%43,8) ve en sık enfekte olan kateter olarak saptandı. HD hastalarında; en sık enfeksiyon odağı kemik, eklem ve yumuşak doku enfeksiyonu %24,1; birinci seçenek olarak en sık kullanılan antibiyotik karbapenem grubu olarak tespit edildi. RT ve enfeksiyon ile takip edilenlerde; ortalama yaş 45,915, %61,9'u erkek cinsiyet, etiyolojide %42,9 glomerülonefrit (GN) ve eşlik eden en sık komorbidite %81 HT olarak bulundu. Donorün canlı vericiden veya kadavradan olmasının sağ kalıma etkisinin olmadığı görüldü. En sık enfeksiyonun %47,6 ile pulmoner sistem kaynaklı olduğu ve birinci seçenek antibiyoterapi olarak %33,3 karbapenem ve kinolonların eşit oranda başlandığı görüldü. Sonuç: Enfeksiyon; HD ve RT hastalarında normal popülasyona göre silik klinik bulgularla başlayıp daha ağır seyretmektedir. Tedavide daha farklı ve güçlü antimikrobiyal seçeneklerin kullanılması gerekmektedir. İleri yaş, komorbidite varlığı, yüksek C reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin (PCT) düzeyleri ile düşük albümin ve hemoglobin düzeylerinin mortaliteyi arttırdığı bulundu. Bu dezavantajlardan dolayı tedaviye en etkin, en hızlı ve en doğru şekilde başlanmalı; HD ve RT hastaları yakın takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: There is a uremic state in hemodialysis patients. In addition, kidney transplant patients have lymphopenia due to the suppression of T lymphocyte function and immunosuppressive drugs used in the treatment. The immunity is damaged. The clinical findings of these patients are indistinct, it becomes difficult to diagnosed. That's why the treatment delay and increased mortality. In our study, we aimed to investigate the causes of infection, indications for hospitalization, the relationship between treatment and survival rates of hemodialysis and renal transplantation patients who admitted to the emergency department of our hospital for different infections or non-infectious reasons. Materials and Methods: Patients admitted the Emergency Department of Health Sciences University Bağcılar Education and Research Hospital between January 2017 and December 2020 who are over the age of 18, have received hemodialysis (HD) treatment, and who have completed at least one year after renal transplantation (RT) were included in the study. Patients have sufficient accessible clinical data available to evaluate treatment response. As a result of the file investigations a total of 153 patients data were accessed. 79 HD and 21 RT patients with infections, 37 HD and 16 RT patients with non-infectious reasons admitted to the emergency department were included. Results: In those followed up with HD and infection; mean age was 62.9 13, 57% was male, etiology was 56.4% diabetic nephropathy (DN) and the most common comorbid disease was hypertension (HT) 84.3%. The jugular vein catheter was determined to be the most commonly used (43.8%) and the most commonly infected catheter. In HD patients; the most common focus of infection was bone, joint and soft tissue infection 24.1%; carbapenem group was the most frequently used antibiotherapy as first choice. In those with RT and infection; mean age was 45.915, 61.9% male, etiology was 42.9% glomerulonephritis (GN) and the most common comorbidity 81% was HT. It was found out that a living or deceased donor had no effect on survival rate. The most common infection was the pulmonary infection 47.6%, carbapenem and quinolones were started as first-line antibiotherapy with an equal rate in 33.3%. Conclusion: Infection has a more severe process and starts with insignificant clinical findings in HD and RT patients compared to the normal population. Different antimicrobial options with extended effectiveness should be consider in the treatment. It was found that advanced age, presence of comorbidity, high C-reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) levels, and low albumin and hemoglobin levels increased mortality. Because of these disadvantages, treatment should be started in the most effective, immediate and accurate way; HD and RT patients should be followed closely.