Utilization of event based cameras for video frame interpolation
Video aradeğerleme için olay tabanlı kameraların kullanımı
  1. Tez No: 763861
  2. Yazar: ONUR SELİM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Video Karesi Aradeğerlendirmesi (VKA), orijinal videonun iki ardışık karesinin arasında kareler sentezlemeyi amaçlar. Modern kare aradeğerlendirme teknikleri, nesnelerin hareketlerini dikkate alarak ara çerçeveler oluşturur. Ancak, bu yaklaşımlar, ana kareler arasında bilgi olmadan başarısız olan birinci dereceden bir yaklaşımı benimser. Olay temelli kameralar, kareler arasındaki ölü zamanda ek bilgi sağlayan yeni sensörlerdir. Yüksek zamansal çözünürlük ve düşük gecikme ile piksel başına parlaklık değişikliklerini eşzamansız olarak ölçerler. Hem olay temelli bilgiyi hem de orijinal çerçeveleri kullanan algoritmalar, birinci dereceden yaklaşım probleminin üstesinden gelir fakat gölgelenme ve olayların yetersiz olduğu bölgelerle ilgili sorunları vardır. Bu tez, kaliteli ara çerçeveler oluşturmak için olay temelli bilgileri ve standart görüntüleri görsel dönüştürücüleri ile birleştirmeyi amaçlamaktadır. Sonuçlar, ortaya konulmuş olan tekniğin en güncel teknikleri geçtiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Video Frame Interpolation (VFI) aims to synthesize several frames in the middle of two adjacent original video frames. State-of-the-art frame interpolation techniques create intermediate frames by considering the objects' motions within the frames. However, these approaches adopt a first-order approximation that fails without information between the keyframes. Event cameras are new sensors that provide additional information in the dead time between frames. They measure per-pixel brightness changes asynchronously with high temporal resolution and low latency. The algorithms that use both the event-based information and the original frames overcome the problem of first-order approximation. However, they still have issues related to ghosting and the regions with insufficient events. This thesis aims to utilize visual transformers efficiently to combine event-based information and RGB frames to create better quality intermediate frames. The results show that the proposed video frame interpolation technique surpasses the state-of-the-art methods.