Ekstrakorporeal uygulamalar için modüler optik sensör tasarımı ve üretimi
Modular optical sensor design and manufacturing for extracorporeal applications
  1. Tez No: 763898
  2. Yazar: UMUT DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOCAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kardiyopulmoner bypass (KPB) 1953 yılından beri kullanılan, birçok kalp operasyonlarının güvenle yapılabilmesine olarak sağlayan özel bir perfüzyon sistemidir. Kalbin kan pompalama fonksiyonu ile akciğerlerin solunum fonksiyonlarını geçici olarak üstlenen cihaza kalp akciğer makinesi, bu duruma ise ekstrakorporeal dolaşım denir. KPB uygulaması ile kan, karbondioksitten arındırılıp oksijenlendirilerek sistemik dolaşıma verilir. Kanın bileşenlerinde yer alan heparin, ekstrakorporeal uygulamalarda pıhtılaşmanın önlenmesi için kullanılan sülfatlı polisakkarit molekülüdür. Günümüzde kandaki heparin miktarının tespit edilmesi ve izlenmesi dolaylı bir ölçüm yöntemi olan pıhtılaşma zamanının ölçülmesi ile mümkün olmaktadır ve heparin nötralizasyonunda protamin kullanılmaktadır. Kalp cerrahisi sırasında karaciğer kan akışını artırabilen dopamin gibi ajanlar da ayrıca kullanılabilmektedir. Sentetik bir dopamin analoğu olan dopexamine de böbrek kan akışı ve işlevi üzerinde dopamin benzeri bir etkiye sahiptir. Sunulan yüksek lisans tez çalışmasında, sensör yüzeyindeki optik değişim ile Alizarin Sarısı'nın absorbans miktarının ölçülmesi hedeflenmiş olunup bu kapsamda; 1) UV ışık kaynağı ile algılayıcı devre tasarımı ve üretimi 2) Sensörün modüler teknik tasarımı ve montajı 3) Bilgisayar arayüz iletişimi 4) Alizarin Sarısı'nın gerçek zamanlı absorbans ölçümü gerçekleştirilmiştir. Geliştirdiğimiz UV optik sensör, ekstrakorporeal uygulamalar ve özellikle KPB operasyonlarında büyük öneme sahip heparin, protamin, dopamin miktarlarının tespitinde kullanılabileceği ve gelecek çalışmalar için kılavuzluk edebileceği gibi mikroakışkan çip kullanılarak gerçek zamanlı sıvı akışı sağlanarak biyolojik bir algılama öğesi ile biyosensör olarak hassas tespitler ve ölçümlemeler yapılabileceği değerlendirilmektir.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass (CPB) is a special perfusion system that has been used since 1953 and enables many heart operations to be performed safely. The device that temporarily undertakes the blood pumping function of the heart and the respiratory functions of the lungs is called the heart-lung machine, and this situation is called extracorporeal circulation. With the CPB application, the blood is purified from carbon dioxide and oxygenated and given to the systemic circulation. Heparin, which is included in the components of blood, is a sulfated polysaccharide molecule used to prevent coagulation in extracorporeal applications. Today, detecting and monitoring the amount of heparin in the blood is possible by measuring the coagulation time, which is an indirect measurement method, and protamine is used for the neutralization of heparin. dopexamine, a synthetic dopamine analogue, also has a dopamine-like effect on renal blood flow and function. In the presented master's thesis, it was aimed to measure the absorbance amount of Alizarin Yellow with the optical change on the sensor surface. In this context; 1) UV light source and sensor circuit design and manufacturing 2) Modular technical design and assembly of the sensor 3) Computer interface communication 4) Real-time absorbance measurement of Alizarin Yellow was performed. It is evaluated that the UV optical sensor we have developed can be used to detect heparin, protamine and dopamine amounts, which are of great importance in extracorporeal applications and especially in CPB operations, and can guide for future studies, as well as providing real-time fluid flow by using a microfluidic chip, making sensitive detections and measurements as a biosensor with a biological sensing element.