Extraction of interpretable decision rules from black-box models for classification tasks
Kategorilendirme amaçlı kapalı kutu modellerden açıklanabilir kural setleri çıkarımı
  1. Tez No: 763902
  2. Yazar: EGEMEN BERK GALATALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmamızda, kategorilendirme üzerine çalışan kapalı-kutu modeller için açıklanabilirlik metodu geliştirdik ve sizlere sunuyoruz. Modeli açıklamaya yönelik üretmiş olduğumuz kural setleri hem insan hem de makina tarafından okunabilir formattadır. Geliştirdiğimiz metod içerisinde Shapley değerlerinden faydalandık ve bu değerlerin önemli gördüğü aralıkları kendi kural setimizi çıkarmakta yardımcı oldular. Dört farklı makine öğrenmesi metodunu üç farklı veri seti üzerinde ve bir derin öğrenme metodunu finansal veri seti üzerinde test ettiğimizde, ümit verici sonuçlar elde ettik. Çıkarım yaptığımız kural setleri ile orijinal model arasinda %90 civarlarında benzerlik gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In this work, we have proposed a new method and ready to use workflow to extract simplified rule sets for a given Machine Learning (ML) model trained on a classification task. Those rules are both human readable and in the form of software code pieces thanks to the syntax of Python programming language. We have inspired from the power of Shapley Values as our source of truth to select most prominent features for our rule sets. The aim of this work to select the key interval points in given data in order to extract if-then rule sets representing the black box models. We are able to generate rules that can mimic four different ML models on three datasets and one Deep Learning model on stock price dataset. We have evaluated promising similarity scores (around 90%) between the extracted rules and the ML models.