Marangoz atölyesinde ergonomik risk analizi
Ergonomic risk analysis in the carpenter's workshop
  1. Tez No: 763901
  2. Yazar: ZEKERİYA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde Mesleki Kas-İskelet Sistemi Hastalıkları (MKİH) önemli sağlık sorunlarıdır ve mesleki patolojilerin çoğunu temsil eder. MKİH, iş kısıtlamaları, iş miktarının ve iş kalitesinin azalması, verimlilik, yaşam kalitesi ve zaman kayıpları, tazminatlar ve tıbbi harcamalarla sonuçlanmaktadır. Uygun olmayan çalışma pozisyonları, farklı vücut bölgelerinde aşırı yük oluşturarak MKİH'na neden olur ve sonuç olarak iş kazalarını arttırır. Bu nedenle, çalışanların çalışma ortamı ile etkileşimi sırasındaki pozisyonlarının analizi, aşırı biyomekanik yüklenmeden kaynaklanan ergonomik risklerin önlenmesinde çok önemlidir. İmalat sektöründe faaliyet gösteren marangoz atölyelerini inceleme nedeni, fiziki yetersizliklerinden dolayı pek çok iş sağlığı ve güvenliği riski barındırmasıdır. Bu çalışmada, bir marangoz atölyesinde çalışanların farklı iş pozisyonlarıyla ilişkili MKİH risklerini ergonomik değerlendirme kriterleri kullanılarak incelenmiştir. Bu amaçla atölyede üretim süresince belirlenen 3 bölüm için toplam 25 duruş incelenmiştir. İncelenen duruşların risk seviyeleri, tüm vücuda ilişkin duruş risklerinin ergonomik açıdan ölçülmesi ve değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan Hızlı Tüm Vücut Değerlendirme (REBA) yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. İncelenen 25 duruşun ortalama REBA skoru 7,92 olarak hesaplanmıştır. Bu değer, atölye çalışanlarının orta-yüksek derece risk altında olduğu göstermektedir. Yüksek riskli bölgelerde çalışana uygun yükseklikte bir platform ve eğilme hareketini azaltmak için uygun aparat tasarlanarak iyileştirme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, work-related Musculoskeletal Disorders (MSDs) are important health problems and represent the majority of occupational pathologies. MSDs result in work restrictions, decrease in quantity and quality of work, productivity, quality of life, and increase in loss of working time, wage compensations and medical expenses. Uncomfortable working postures cause MSDs by increasing biomechanical overload in the different body regions, and consequently increase work accidents. Therefore, analysis of the postural attitudes of the employees during the interaction with working environment is crucial in prevention of ergonomic risks caused by biomechanical overload. The reason behind the fact that carpenter workshops in manufacturing sector being inspected is because of the high risk that they contain in terms of occupational health and safety. This study aims to examine the risk factors of MSDs associated with different work postures of the employees in adesignated carpenter's workshop by using ergonomic evaluation criteria. To this aim, a total of 25 postures were examine for 3 sections determined during production in the carpentery workshop. The risk levels of the examined postures were measured by using Rapid Entire Body Assessment (REBA) method, which is a common ergonomic tool used to facilitate the measurement and evaluation of whole-body postural risks associated with job tasks. The average REBA score of the 25 examined postures was calculated as 7,92. This value indicates that carpentry shop workers are at medium-high risk. Improvement was achieved by designing a platform at a suitable height for those working in high-risk areas and a suitable apparatus to reduce the bending movement.