Covıd-19 pandemisi sürecinde bireylerin mındful kişilik özelliğinin iyilik hali ve stres düzeyine etkisi
The effect of mindful personality feature of individuals onwellness and stress level during the covid-19 pandemicprocess
  1. Tez No: 764009
  2. Yazar: MELİKE DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
COVID-19 salgını, insanların yaklaşık iki yıldır baş etmeye çalıştığı, klinik olarak şiddetli ve hızla yayılan bir sağlık sorunudur. Bu süreç hem hasta hem de hasta yakınları için zordur ve bireyin bir baş etme yaklaşımı geliştirmesini gerektirir. Fiziksel, zihinsel ve finansal sorunlar yaşamanın yanı sıra aşırı stres ve kaygı gibi duygular psikolojik olarak aileyi ve toplumu etkiler. Pozitif tanı alan bireyler ve yakınları, yaşadıkları stres ve kaygı nedeniyle çaresizlik ve umutsuzlukla baş etmek zorundadır. Salgının ölüm tehdidinin azaldığı ve bireylerin hastalığı benimsemeye başladığı bu günlerde psikososyal sorunların daha belirgin hale gelmesi beklenmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada bireylerin mindful kişilik özelliğinin iyilik hali ve stres düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 2020 yılında 18 yaş ve üzeri yaş grubunda yer alan 334 bireye çevrimiçi ortamda Demografik Bilgi Formu, İyilik Hali Yıldızı Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği ve Mindfulness Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler Çok Yönlü Varyans Analizi (MANOVA) yoluyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda edinilen bulgulara göre bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve COVID-19 salgın sürecinde evin dışında çalışma durumlarının mindful kişilik özelliği, iyilik hali ve algılanan stres düzeylerine etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra mindful kişilik özelliği, iyilik hali ve stres arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon Analizi kullanılarak incelenmiştir. Basit Doğrusal Regresyon Analizi ile bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisi test edilmiştir. Test sonuçları incelendiğinde COVID-19 pandemisi sürecinde bireylerin mindful kişilik özelliğinin iyilik halleri üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu, stres üzerinde ise negatif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 epidemic is a clinically severe and rapidly spreading health problem that people have not been able to cope with for nearly two years. This process is difficult for both the patient and their relatives and requires the individual to develop a coping approach. His efforts face several challenges. In addition to experiencing physical, mental and financial problems, feelings such as excessive stress and anxiety affect the family and society psychologically. Individuals with a positive diagnosis and their relatives have to cope with helplessness and hopelessness due to the stress and anxiety they experience. It is expected that psychosocial problems will become more evident these days when the death threat of the epidemic has decreased and individuals have started to adopt the disease. Accordingly, in this study, it was aimed to examine the effect of mindful personality traits on well-being and stress levels of individuals. Within the scope of the research, Demographic Information Form, Well-Being Star Scale, Perceived Stress Scale and Mindfulness Scale were applied to 334 individuals aged 18 and over in the online environment in 2020. The obtained data were analyzed by Multi-Directional Analysis of Variance (MANOVA). According to the findings obtained as a result of the research, it has been revealed that the gender, age, education level of the individuals and their working situation outside the home during the COVID-19 epidemic process have an effect on the mindful personality trait, well-being and perceived stress levels. In addition, the relationships between mindful personality traits, well-being and stress were examined using Pearson Correlation Analysis. The effect of the independent variable on the dependent variable was tested with Simple Linear Regression Analysis. When the test results were examined, it was found that the mindful personality trait of individuals had a positive and significant effect on their well-being, while it had a negative and significant effect on stress.