Evaluation of kitsch art in a consumer society by the art educators
Sanat eğitimcileri tarafından, tüketici toplumunda kıtsch sanatı'nın değerlendirilmesi
  1. Tez No: 764010
  2. Yazar: SELVİN MARANGOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM TEKİN YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kitsch, birçok sanat kavramı gibi sanatın da sınırlarını aşarak bireyleri ve toplumu etkilemeye başlamıştır. Hızlı tüketim çağında birçok taklit, ucuz, sahte ve zahmetsiz tasarım ürünlerinin kendini tekrar ettiği görülmektedir. Sanatsal kaygıdan, yaratıcılıktan ve özgünlükten yoksun olan kitsch ürünler, sanatın özerkliğini yitirmesine ve ticari bir yapılanmaya girmesine neden olmuştur. Bu tezde sanat eğitimcilerinin Kitsch ürünleri hakkındaki görüşlerine ulaşmak için bir anket çalışması ve internet üzerinden görüşmeler yapılmıştır. Demografik sorular ve önermelerden oluşan anket sorularının geliştirilmesinde literatür taramasının en önemli noktalarından yararlanıldığı düşünülmüştür. Literatür taramasını destekleyen bu çalışmaya göre sanat eğitimcileri, kitsch öğelerinin artan tüketiminin yanı sıra sanatın ticarileşmesi, yaratıcılığı ve benzersizliği ve kapitalizme hizmeti ile ilgilenmektedir. Anket bulgularında yaş gruplarına göre farklı sonuçlar elde edilmiştir. Katılımcılar kitsch'in estetik açıdan yetersiz olup olmadığı konusunda kararsız kalmış ve net bir sonuca varılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Kitsch, like many art concepts, went beyond the boundaries of art and began to affect individuals and also society. In fast consumption era, it is seen that many imitations, cheap, serial, fake and effortless design products repeat themselves. With its lack of artistic concern, creativity and originality, kitsch products have caused art to lose its autonomy and enter into a commercial configuration. In this thesis, a survey study and online interviews were conducted to reach the opinions of art educators about Kitsch products. It was considered that the most important points of the literature review were utilized to develop survey questions, which included demographic questions and propositions. According to this study, which supports literature review, art educators are concerned about the rising consumption of kitsch items, as well as the commercialization of art, creativity, and uniqueness, and its service to capitalism. In the survey findings, different outcomes were obtained based on age groupings. Participants were indecisive whether kitsch was aesthetically deficient, and no clear conclusions were obtained.